Sonuçlara göre en kozmopolit iki şehir

Yerel seçimlerin sonuçlarına göre en kozmopolit iki şehir Kars ve Tunceli oldu. Her iki şehirde de 5 farklı parti belediye kazandı. Kars'ta hem MHP hem BDP belediye başkanı çıkardı

Sonuçlara göre en kozmopolit iki şehir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yerel seçimlerde henüz resmi olmayan sonuçlara göre Kars ve Tunceli'de beş farklı parti belediye başkanı çıkardı. Meclis'te grubu bulunan dört parti ile DSP'li bir aday Kars'ta girdikleri seçimleri kazandılar. MHP'nin yüzde 28,3 ile birinci parti olduğu Kars'ta Ak Parti yüzde 25,1 ile ikinci CHP ise yüzde 25 ile üçüncü parti oldu. BDP de Kars'ta yüzde 19,4 oranında oy aldı.

Birçok yerde sürpriz sonuçların yaşandığı yerel seçimlerde Kars'ta da beklenmeyen bir tablo ortaya çıktı. Daha önce Ak Parti'de olan Kars belediyesini bu kez MHP kazandı. Ancak Kars'ın ilçelerinde Türkiye'nin genel tablosunu yansıtan bir sonuç ortaya  çıktı.

Kars'ın merkezini ve Kağızman ilçesini MHP kazanırken, Arpaçay, Selim ve Sarıkamış ilçelerini Ak Parti kazandı.

Akyaka ilçesini CHP'nin kazandığı Kars'ta, BDP ile DSP de birer belediye kazandı. Digor ilçesini BDP, Susuz ilçesini ise DSP'li aday kazandı.Beş partinin belediye kazandığı bir diğer il Tunceli oldu. Tunceli'de BDP birinci parti, CHP ikinci Ak Parti üçüncü, TKP dördüncü ÖDP ise beşinci parti oldu. CHP'nin üç belediye kazandığı Tunceli'de diğer partiler birer belediye kazandı. Birinci olan BDP yüzde 42 oy alırken, ikinci olan CHP yüzde 30 oy almıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 14:13
banner53
YORUM EKLE

banner39