banner15

Soruşturma Komisyonu'nun başına Hakkı Köylü seçildi

Dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis soruşturma komisyonu, ağırlıklı olarak hukukçu milletvekillerinden oluştu. 15 üyeli komisyonda 12 milletvekili hukuk fakültesi mezunu. Komisyonun başına Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü seçildi

Soruşturma Komisyonu'nun başına Hakkı Köylü seçildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, AB eski Bakanı Egemen Bağış, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu üyelikleri, TBMM Genel Kurulu'nda dün belirlendi.

Kura sonucu 45 isim arasından 15 milletvekili seçildi. Seçilen milletvekillerinin 12'sinin hukuk fakültesi mezunu olduğu dikkati çekti. Bu milletvekillerinden 11'i İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1'i Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi diplomalı.

Komisyonda AK Parti'ye düşen 9 üyenin tamamı hukukçu. Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Konya Milletvekili Mustafa Akış, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Denizli Milletvekili Bilal Uçar, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Bursa Milletvekili İsmet Su ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, hukukçu milletvekilleri olarak komisyonda AK Parti'yi temsil edecek.

CHP'de İzmir Milletvekili Rıza Türmen ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, BDP'de ise Batman Milletvekili Bengi Yıldız, komisyonun diğer hukukçu milletvekilleri oldu.

Komisyonda CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger işletme, CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan fen, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu ise iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu olarak, komisyonun hukukçu olmayan milletvekillerini oluşturdu.

SON 30 YILDA 38 KOMİSYON

Meclis'te, son 30 yılda,  dört eski bakanla ilgili kurulan komisyonla birlikte 38 soruşturma komisyonu kuruldu, komisyonlardan 11 Yüce Divan'a sevk kararı çıktı.

 TBMM Başkanlığı'na 22 önergeyle en fazla soruşturma önergesi 20. Dönem'de sunuldu; en fazla Yüce Divan kararı 5 Yüce Divan'la 22. Dönem'de alındı. Eski başbakanlar Mesut Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Yüce Divan'da yargılanan başbakan oldu.

 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 6 Kasım 1983'te yapılan seçimlerin ardından oluşan TBMM'nin 17. Dönemi'nde sadece bir soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyon, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'ı, "Bakanlığı zamanında nüfuzunu kötüye kullanarak, şahsi menfaat sağladığı ve devleti zarara uğrattığı" iddiasıyla Yüce Divan'a sevkine karar verdi.

19. Dönem'de eski Başbakanlar Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Hüsamentin Örüç, eski bakanlar kurulu üyeleri, Devlet eski Bakanları Hüsnü Doğan, Güneş Taner, Mustafa Rüştü Taşar, Halil Şıvgın, Işın Çelebi, İsmet Özarslan, Recep Ercüment Konukman, Mehmet Çevik, Cemil Çiçek, Yusuf Bozkurt Özal, Maliye ve Gümrük eski Bakanları Adnan Kahveci, Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ekrem Pakdemirli, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Fahrettin Kurt, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Lütfullah Kayalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı İmran Aykut hakkında soruşturma önergeleri verildi.

Bu dönem içinde  7 soruşturma komisyonu kuruldu. Sadece, "Otoyol yapımlarını üstlenen firmalara fazla ve haksız ödemeler yapılmasına neden oldukları nedeniyle devleti zarara uğratarak, görevlerini kötüye kullandıkları" iddiasıyla verilen soruşturma önergesi çerçevesinde kurulan 1 komisyon, Bayındırlık ve İskan eski Bakanları Sefa Giray ve Cengiz Altınkaya'yı Yüce Divan'a gönderdi. Diğer isimlerin Yüce Divan'a sevkine gerek olmadığına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 17:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48