banner39

Soylu: Mardin'de esnaf ziyareti yaptım hediye almadım

İçişleri Bakanı Soylu, Mardin'de kayyımın bakanlara 600 bin liralık hediye aldığına ilişkin fatura sorusunu yanıtladı: Böyle bir hediye almadım, konunun araştırılması için talimat verdim

Güncel 27.08.2019, 10:55 27.08.2019, 11:02
Soylu: Mardin'de esnaf ziyareti yaptım hediye almadım

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Vali Mustafa Yaman, son günlerde bazı kesimlerce ortaya atılan "Mardin Büyükşehir Belediyesi bütçesinden devlet büyüklerine yüksek meblağlı özel hediyeler alındığı" iddialarına ilişkin gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Mardin’e ikinci kez kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın, ilk kayyımlığı döneminde belediye bütçesinden bazı bakanlara gümüşçüden 600 bin liralık hediye alınmasına yönelik tartışmalar sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Ben böyle bir hediye almadım. O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim" dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, konuyu sorduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil… O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim… Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım” dediğini aktardı.

Soylu, söz konusu gümüşçüyü ziyaretinde çekilen fotoğrafı için de, esnaf ziyareti olduğunu ve esnafın ürünlerini gösterdiğini öne sürdü.

Ahmet Hakan’ın bugünkü köşesinde yer alan diyalog şöyle:

"Mardin Belediyesi'nin tek etkinliğine katıldım"

Ahmet Hakan: Mardin’de bir gümüşçü, sizin adınıza bir fatura kesmiş... Mardin’deki kayyım da bu faturayı belediye bütçesinden ödemiş... Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura... Kayyım belediyesi, size böyle pahalı bir hediye verdi mi?

Süleyman SoyluBen böyle bir hediye almadım. Belediyeden aldığım hiçbir hediye falan yok... Mardin Belediyesi’nin tek bir etkinliğine katıldım, o da bir iftar davetiydi...

"Biz mütevazı insanlarız"

AH: İyi ama fatura var...

SS: Bir bakan, bir şehre gittiğinde masraflar onun adına yazılır. Sadece benim için değil bütün devlet büyükleri için geçerlidir bu kural... Ama bu masraflar öyle abartılı olmaz. Araba kiralama, konaklama türü masraflar... Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz.

"Hediye falan almadım"

AH: Ama Sayın Bakan, benim sözünü ettiğim fatura öyle bir fatura değil... Mardin’deki bir gümüşçünün faturası... Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura...

SS: Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil... O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim... Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım. Almam... Allah muhafaza asla böyle bir şey söz konusu değil...

"Araştırılması talimatı verdim"

AH: Sizin adınıza fatura kestiren kayyım mıdır?

SS: Onun araştırılması için talimat verdim. Özellikle Mardin Belediyesi’yle ilgili... Özel bir teftiş çıkardım. Adımlarımızı ölçülü atmak zorundayız. Eksikliğimiz devleti ve milleti incitir. Görevimiz hata kabul etmez. Kimsenin ağzını sulandıramayız.

"Demek ki fena acıtmışız"

AH: Bir de şu var: Bir fotoğraf dolaşıyor ortalıkta... Adınıza fatura kesen gümüşçüye gitmişsiniz... O fotoğrafı, “İşte Süleyman Soylu’nun hediye seçerken görüntüsü” diye yayanlar var. Buna ne diyeceksiniz?

SS: Bu tam bir ahlaksızlık, alçaklık... Biz orada esnaf ziyaretleri yapıyoruz... Esnaf bize tespih gösteriyor. “Bakın bizim böyle tespihlerimiz var” diye... Almışlar bu fotoğrafı, kullanıyorlar. Bu şu demek: Demek fena acıtmışız. Kaşıyıp duruyorlar. Kaşısınlar bakalım.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?