banner15

Srebrenitsa annelerinin İstanbul sevinci

İstanbul Boğazı'nın gezen Srebrenitsalı anneler, Osmanlı mirası bir şehri gezmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler

Srebrenitsa annelerinin İstanbul sevinci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Srebrenitsa ve Zepa annelerinin İstanbul turu devam ediyor.

Srebrenitsalı 8 annenin dünkü durağında Kapalıçarşı, Mısırçarşısı, İstanbul Boğazı, Nişantaşı ve Taksim vardı. Kapalıçarşı ve Mısırçarşısı'nda alışveriş yapan anneler geleneksel el sanatları eşyaları ile lokum ve kahve satan dükkânlara büyük ilgi gösterdi.

İstanbul'u bugüne kadar dedelerinden ve babalarından duydukları hikâyelerle tanıdıklarını dile getiren Srebrenitsa ve Zepa anneleri İstanbul'un güzel bir şehir olduğunu ifade ettiler. Eminönü'nden boğaz turuna çıkan ve İstanbul boğazını ilk kez gören annelerden Ramiza Gurdiç boğazdaki atmosferin büyüleyici olduğunu ifade ederek, burada adeta şifa bulduğunu söyledi.

Kalp hastası olduğuna ve hergün düzenli olarak ilaç kullandığına dikkati çeken Gurdiç, "İstanbul o kadar güzel bir şehir ki, kalp hastası olmama rağmen buraya geldiğim günden beri hiç ilaç alma gereği duymadım" dedi.

Osmanlı'dan kalan mirası görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen annelerden Sabaheta Fejzic ise Gurdiç gibi rahatsızlığına değinerek burasının kendisinde adeta bir terapi etkisi yarattığını söyledi.

Nişantaşı ve Taksim'i de gezen Bosnalı annelerin yarınki durağında ise Topkapı Sarayı var.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 09:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35