banner15

Star: HDP stratejisi ABD konsolosluğunda belirlendi

Star Gazetesi'nde bugün yer alan bir haberde, HDP'nin seçim stratejisinin İstanbul'da ABD Başkonsolosluğunda Hürriyet, Zaman, Radikal, Bugün, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin de katıldığı bir toplantıda belirlendiği iddia edildi. ABD büyükelçiliği ise haberi yalanladı

Star: HDP stratejisi ABD konsolosluğunda belirlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP seçim stratejisinin ABD Başkonsolosluğu’nda belirlendiği iddia edildi. Star Gazetesi'nde bugün yer alan iddiaya göre ABD'nin İstanbul Başkansolosluğu'nda Hürriyet, Zaman, Radikal, Bugün, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin de katıldığı bir toplantıda HDP'nin seçim stratejisi belirlendi ve ‘Erdoğan’sız Türkiye’ hedeflendi. ABD Büyükelçiliği ise yaptığı bir açıklamayla bu haberi yalanladı.

Star gazetesindeki habere göre; toplantıya, Gülen ve Doğan medyasının yanı sıra Cumhuriyet ve Sözcü’nün temsilcileri de katılarak, HDP’nin seçimde izleyeceği yol haritası çizildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da önceki gün 24 TV’de HDP ile ilgili önemli bilgileri kamuoyuyla paylaştığı hatırlatılan haberde, "Erdoğan, Obama’nın seçim stratejisini yürüten Benenson Strategy Group’un temsilcilerinin HDP’nin seçim çalışmalarını yürüttüklerini, İstanbul’da belli bir medya grubu üyeleriyle toplantıları yaptıklarını açıklamıştı. Bu toplantının ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda Mart 2015’te yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre başkonsolosluktaki toplantıya başkonsolos katılmadı. Bu toplantıya Benenson Strategy Group’un iki temsilcisi, Hürriyet, Radikal, CNN Türk, Zaman, Bugün, Sözcü ve Cumhuriyet’ten birer temsilci katıldı." denildi.

İddiaya göre, Benenson Strategy Group’un temsilcisinin, "Bir yalanı sürekli tekrarlayarak ve inanarak söylersen o yalana herkes inanır" dediği ve bu strateji doğrultusunda özetle; “Gülen ve Doğan medyasında sürekli HDP ve PKK ayrı yapılardır haberleri yapılmalı” kararı alındığı belirtiliyor. 

ABD ELÇİLİĞİNDEN YALANLAMA

Haberle ilgili bugün ABD Büyükelçiliği'nden bir açıklama geldi. Gazeteye ve habere sert tepki gösterilen açıklamada, toplantı iddialarının yalan olduğu belirtildi.

Elçiliğin açıklamasında şöyle denildi: Star gazetesinde bugün (30 Ekim 2015) yayımlanan, HDP’nin seçim kampanyası stratejisinin ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen bir toplantıda belirlendiğine dair iddia gerçek dışıdır. Söz konusu gazetenin, ABD’nin Türk hükümetine karşı veya Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını etkilemeye yönelik bir komplo içerisinde olduğuna ilişkin iması da aleni bir yalandır.

Açıklık getirmek gerekirse, ABD hükümeti ile Türkiye’deki herhangi bir siyasi parti arasında hiçbir koordinasyon bulunmamaktadır. ABD, Türk halkı tarafından demokratik yöntemlerle seçilen temsilcilerin oluşturduğu tüm hükümetler ile birlikte çalışmaktadır.

Star gazetesi, düzmece haberinde, kendisine rakip medya kuruluşlarının da bu hayal ürünü senaryonun bir parçası olduğunu iddia etmektedir. Ne yazık ki, gerek Türkiye’deki ABD diplomatik misyonu, gerekse bağımsız medya kuruluşları yakın geçmişte aşırılıkçı şiddetin hedefi olmuşlardır. Bu bağlamda, Star gazetesinin gerçek dışı iddiaları özellikle ahlaktan yoksun olup, potansiyel olarak tehlikelidir.

ABD, basın ve ifade özgürlüğünü, uydurma haberler ve gerçek dışı iddialar yayımlama özgürlüğünü dahi içine alacak şekilde, güçlü bir biçimde desteklemektedir. Öte yandan, bugün yayımlanan haberin sadece yalanlar ve karanlık imalardan ibaret olduğu, ve ABD’nin, her zaman olduğu gibi Türkiye’nin kararlı bir müttefiği ve Türk halkının dostu olmayı sürdürdüğü, Star gazetesi okuyucularına aktarılmalıdır.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35