banner39

STK'lar 10 yıldır Suriye'deki savaş mağdurlarına destek oluyor

Suriye'de Mart 2011'den bu yana süren iç savaşta halkın yardımına yıllardır Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları canla başla destek oluyor.

Güncel 16.03.2021, 11:58
STK'lar 10 yıldır Suriye'deki savaş mağdurlarına destek oluyor

Türkiye'nin hemen yanı başındaki iç savaş 10 yılı geride bırakırken, sivil halkın en büyük destekçisi Türkiye oldu. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu bölgede yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye'nin yardım faaliyetleri tüm dünyaya örnek teşkil ediyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Temelli, AA muhabirine, eğitimden sağlığa, gıdadan barınmaya kadar birçok alanda faaliyetlerini sürdüklerini söyledi.

"İyilik Konutları Projesi" kapsamında bölgede evler inşa ettiklerini aktaran Temelli, şu ana kadar 1750 konutun tamamlanarak ihtiyaç sahiplerine teslim edildiğini ve 1700 konutun inşasının devam ettiğini bildirdi.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda devam edilen davanın 7'nci duruşmasına, tutuksuz sanıklar TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşma öncesi salona girenlerin ateşleri ölçüldü, salonda sosyal mesafeye uygun şekilde yer almaları sağlandı.

Bu arada, duruşma öncesi Bulvar Yolu Santral Işıklar mevkisinde toplanan grup, ellerindeki dövizlerle slogan atarak Çorlu Halk Eğitim Merkezi önüne geldi.

Kazada kızını, kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Bilgin, adalet için mücadele ettiklerini belirterek, "Yeni çıkan bilirkişi raporunda suçlu TCDD olarak hedef alınmıştır. Bugün burada bize adaleti verecek olan insanların bunu görmesini temenni ediyorum. Bugün bir mucize olsun adalet bizi bulsun." dedi.

- Tren kazası

Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018'de Çorlu yakınlarında vagonlarından bazılarının devrilmesi sonucu 25 kişi yaşamını yitirmiş, 340 kişi yaralanmıştı.

İddianamede "kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu" bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk'un "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan 2 ila 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması istenmişti.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?