banner39

STK'lardan itidal çağrısı

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, Memur-Sen, Özgür-Der ve AYDER, Dicle Üniversitesi'nde yaşananlarla ilgili itidal çağrısında bulundu

Güncel 12.04.2013, 16:52 12.04.2013, 16:57
STK'lardan itidal çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, Memur-Sen, Özgür-Der ve AYDER, barış ve çoğulculuğun tartışıldığı günlerde, Dicle üniversitesinde üç gündür farklı görüşlü öğrenciler arasında süren çatışmalı ortamın 90'lı yılların soğuk duşunu yaşattığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olayların bunca acıyı yaşamış bir topluma karşı yüklenilecek sorumluluk anlayışına ne de birlikte yaşam ve farklılıklara tahammül kültürüne hizmet etmediği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Fikir ve düşünce üretim merkezi olması gereken Üniversite'de üniversite öğrencilerinin ellerinde satır, taş ve sopalarla kardeşlerine, memleketlisine, komşusuna ve belki akrabasına saldırı girişiminde bulunma düşüncesi dahi kulaklarımıza kadar kızartan bir utanç içine düşürmüştür bizi. Bu güne kadar eşitlik, farklılıklara saygı, düşünce ve ifade özgürlüğüne ve şiddete hayır kelimesini dilinden düşürmeyen her iki kesim çok kötü bir sınav vermişlerdir. Batı illerindeki üniversitelerde dışlanan, saldırılara maruz kalan Kürt çocuklarının üç gündür sergiledikleri tavır ile bundan sonra mağduriyetlerini hangi cümlelerle dile getirecekleri bizce de merak konusudur.

Hem ne çabuk unuttuk dünümüzü. Bu gün karşı karşıya gelen öğrencilerin ağabeylerinin ve babalarının geçmişte yaşadıkları benzer tecrübelerden hiç mi ders çıkarmadık. Bu kadar mı zayıf bir hafızaya sahibiz? Tam bu süreçte bu olayların yaşanmasını tesadüf mü addediyoruz acaba?

Birbirlerimizin fikirlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz, daha fazla dayanışma içinde ortak bir söz söylemeye ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, akil adamların, yerel ve uluslararası Heyetlerin, yabancı devlet misyonlarının, dünya medyasının bölgeye odaklandığı, gözlemler yaptığı bir anda sunulacak tablomuz bu mu olmalıdır? Ya da birileri böylesi bir tablonun sunulmasını arzularken gençlerimiz buna alet mi ediliyor?

Gençlerin bir anlık heyecanla hareket etmesi bir yere kadar normal karşılanabilir belki. Ancak her iki tarafın kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin, siyasi aktörlerinin böyle bir lükse sahip olduğuna kesinlikle inanmıyoruz.

İki taraftan akil, yetkili şahıs ve kurumların olayı medya üzerinden tartışmak yerine önce kulislerde tartışıp neticeye vardırmaları her şeyden önce halkımızın hayrına olacak iken, bu yöntemin dışında yöntemlere başvurulmuş olması siyasi olgunlukla da izah edilemez."

Açıklamanın sonunda "Medya ve gençler üzerinden yürüyen bu tartışma ve sürtüşmeye son verilerek tarafları sükûnete, birbirine, saygıya ve sağlıklı bir iletişime davet ediyoruz" denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?