banner39

STK'lardan ortak Andican açıklaması

Andican katliamının 10. yılı sebebiyle bir araya gelen katliamın sorumlusu olan Özbekistan'daki Kerimov rejimini, bu büyük katliama sessiz kalan dünya devletlerini ve uluslararası kuruluşları kınadı

Güncel 13.05.2015, 16:16 13.05.2015, 16:16
STK'lardan ortak Andican açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ve Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Türkistan-Der) uluslararası kuruluşlar ve Türkiye'ye Özbekistan halkıyla dayanışma çağrısı yaptı. 

Fatih'teki MAZLUMDER İstanbul Şubesi'nde, 2005 yılında Özbekistan'ın Andican şehrinde yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği olayların 10. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, üç derneğin imzasının bulunduğu ortak açıklamayı, Türkistan-Der Başkanı Burhan Kavuncu okudu.

"Andican katliamının sorumlusu olan Özbekistan'daki Kerimov rejimini, bu büyük katliama sessiz kalan dünya devletlerini ve uluslararası kuruluşları kınıyoruz" diyen Kavuncu, 10 yıl önce Andican'da yaşananların "İmana Giden Yol" isimli kitabın yazarı Ekrem Yoldaşev ve 23 arkadaşının yargılanması üzerine başladığını belirtti.

Kavuncu, yargılananlara destek olmak için toplanan ve Kerimov rejimini protesto eden grubun önce zorla dağıtılmak istendiğini, ardından da silahla tarandığını anlatarak, mahkeme binası önünde yaşananlar sırasında 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve daha sonra olayların ülke geneline yayılarak on binlerce kişinin protesto için sokağa çıktığını ifade etti. Kavuncu, Andican'daki olaylar sırasında resmi rakamlara göre 189, muhalif kaynaklara göre ise 3 bin kişinin yaşamını yitirdiğini dile getirdi. 

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un 1991 yılından bu yana ülkede "despotik bir rejim" kurduğunu savunan Kavuncu, ülkede her türlü örgütlenme, siyasi faaliyet, yayın ve gösterinin Kerimov tarafından yasaklandığını; başörtülü ve sakallıların sokaklarda yürümesinin, 20 yaşından küçüklerin camiye gitmesinin ve iş yerlerinde seccade bulundurulmasının suç sayıldığını söyledi. 

Kavuncu, şunları kaydetti: 

"Bu kadar insanın öldürülmesi üzerine nasıl bir yasal işlem yapılmıştır, hangi yaptırım uygulanmıştır? Nasıl bir yargılama yapılmış, hangi sorumlu yakalanmış veya cezalandırılmıştır? Hiçbir şey olmamış gibi diplomatik ilişkiler devam etmekte, ziyaretler yapılmaktadır. Bu sessizlik ve suça ortaklık, dünyanın her yerinde vahşi katliamların 21. asırda da yaygın olarak devam etmesinin de sorumlusudur. Bütün insanlığı, uluslararası kurumları ve özellikle Türkiye halkını ve yetkililerini, Özbekistan halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz." 

Basın toplantısına MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Ramazan Beyhan, MAZLUMDER Hukuk Koordinatörü Ömer Yüzgül, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve Türkistan-Der Yönetim Kurulu Üyesi Namaz Nurmumin de katıldı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?