Struma kurbanları 70 yıl sonra anıldı

1942'de Romanya'dan Filistin'e kaçarken İstanbul'da gemileri batırılan Yahudiler için Sarayburnu'nda anma töreni düzenlendi

Struma kurbanları 70 yıl sonra anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İkinci Dünya Savaşı'nda Romanya'dan kaçıp Struma adlı gemiyle Filistin'e gitmek isterken İstanbul'da Karadeniz açıklarında Rus denizaltıları tarafından batırılan gemide hayatını kaybeden Museviler anıldı.

Struma Faciası'nın 70'inci yıldönümünde, hayatını kaybedenler için saat 12.00'da Sarayburnu Atatürk Anıtı önünde anma töreni yapıldı. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından düzenlenen anmaya facianın tanıklarından işadamı İshak Alaton, Struma faciasının anlatıldığı "Serenad" isimli kitabın yazarı müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli ve Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman'ın da aralarında bulunduğu bir grup katıldı.

Radikal'de yer alan habere göre faciaya tanık olduğunu söyleyen İshak Alaton kimseye haber verilmeden geminin halatlarının kesilerek, yüzlerce kişinin ölüme terk edildiğini iddia ederek, "Bilinçli bir cinayetti. Ankara'nın emir verdiği bir cinayetti. Dün Almanya'da Alman Başbakanı Angela Merkel, Neo-Haziler tarafından öldürülen 8 Türk için resmen özür diledi. Biz de bu trajedi nedeniyle Türk Hükümeti'nin özür dilemesini bekliyoruz. Bu bir erdemdir" dedi.

Zülfü Livaneli ise Struma Faciası'nın hafızalardan silinmeye çalışılan bir facia olduğunu belirtti. Alman ve Türk hükümetini baskı altında tutan İngiliz Hükümeti ile Sovyetler Birliği'nin suçlu olduğunu iddia eden Zülfü Livaneli, "Hiçbir suçu olmayan yüzlerce kadının, çocuğun, erkeğin katledilmesine izin veriyorlar ve tezgahlıyorlar. Bunu da yüksek politika zannediyorlar. İnsanın önüne herhangi bir sıfat koymadan, insan olduğu için değer vermeliyiz" dedi.

Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman ise Struma Faciası'nda hayatını kaybedenler için yarın sinagoglarda anma törenleri düzenlenip, dualar okunacağını söyledi.Anma törenine katılanlar, Struma Faciası'nda hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

STRUMA FACİASI İLE İLGİLİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 13:20
YORUM EKLE

banner39

banner37