banner39

banner35

Sudan hükümeti barış planına bağlı kalacak

Sudan hükümeti, muhalif Nida Sudan ittifakının imzaladığı yol haritasının içeriğine bağlı kalacak

Güncel 10.08.2016, 11:51 10.08.2016, 11:51
Sudan hükümeti barış planına bağlı kalacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve hükümet heyetinin başkanı İbrahim Mahmud, hükümetin, muhalif Nida Sudan ittifakının imzaladığı yol haritasının içeriğine bağlı kalacağını söyledi.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Mahmud, Sudan hükümeti ile muhalifler arasında barışla sonuçlanacak siyasi diyalog anlaşmasını içeren yol haritasının Nida Sudan ittifakı tarafından imzalanmasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümeti temsil eden heyetin bugün Afrika Ara Buluculuk Heyeti ile bir araya gelerek, yol haritasının taraflarca imzalanmasının ardından atılacak adımları görüştüğünü belirtti.

Sudanlı muhalifler ile hükümet heyeti arasında üzerinde anlaşmaya varılan yol haritasını "önemli ve tarihi bir adım" olarak değerlendiren İbrahim Mahmud, hükümetin söz konusu yol haritasına bağlı kalacağını kaydetti.

Afrika Ara Buluculuk Heyeti'nin bu akşam muhalif grupla görüştükten sonra Sudanlı taraflar arasında doğrudan başlayacak müzakereleri açıklayacağını dile getiren Mahmud, bir sonraki görüşmede ateşkes, güvenlik ve siyasi düzenlemeler ile bu düzenlemeleri takip edecek komitenin oluşturulması konularının ele alınacağını ifade etti.

Afrika Ara Buluculuk Heyeti Başkanı Thabo Mbeki başkanlığında bugün yapılan imza töreninde, Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler (BM), Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nden (IGAD) temsilciler, ABD'nin Sudan ve Güney Sudan Temsilcisi Donald Booth, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsil heyetleri de hazır bulunmuştu.

Sudan'daki krize çözüm amacıyla, hükümet yetkilileri ile Yasir Arman başkanlığındaki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey'in (SPLM-N) yanı sıra Darfur'daki en önemli 3 hareketten 2'si Cibril İbrahim başkanlığındaki Adalet ve Eşitlik Hareketi ile Minni Arcua Minawi başkanlığındaki Sudan Kurtuluş Hareketi'nin katılımıyla geçen yıl kasım ayında görüşmeler başlamıştı.

"Nida Sudan" ittifakı çatısı altında bir araya gelen muhalifler, geçen yıl mart ayındaki barış görüşmeleri çerçevesinde Thabo Mbeki'nin başkanlık ettiği Afrika Ara Buluculuk Heyeti tarafından sunulan ve Hartum hükümeti tarafından kabul edilen yol haritası planını imzalamayı reddetmişti.

Ara Buluculuk Heyeti, tarafların Mavi Nil, Güney Kordofan ve Darfur konularında anlaşamaması nedeniyle görüşmelerin süresiz olarak dondurulduğunu duyurmuştu.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?