banner15

Suikast timini yakalayan personele ödül

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemek için Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldıran askerlerden 36'sının yakalanması için gerçekleştirilen operasyonda görev yapan polis, yargı mensubu ve sağlık personeline "Başarı Belgesi" verildi

Suikast timini yakalayan personele ödül

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla Valisi Çiçek, FETÖ'nün darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemek için Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldıran askerlerden 36'sının yakalanması için gerçekleştirilen operasyonda görev yapan polis, yargı mensubu ve sağlık personeline "Başarı Belgesi" verdi

Muğla Valisi Amir Çiçek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz akşamı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast düzenlemek için Marmaris içesinde konakladığı otele saldıran askerlerden 36'sının yakalanması amacıyla yürütülen operasyonda görev yapan polis, yargı mensubu ve sağlık personeline "Başarı Belgesi" verdi.

Muğla Barosunda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda, Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast düzenlemek için Marmaris içesinde konakladığı otele saldıran askerler ile polis ekiplerinin çatışma anları ve devamında süren operasyonların anlatıldığı video gösterisi sunuldu.

Vali Çiçek, darbeci askerlerin yakalanması için çalışan emniyet personeline, operasyonun başarıyla tamamlanarak hainlerin yakalanmasında gösterdikleri azim ve kararlılıktan dolayı teşekkür etti.

Muğla'nın, 15 Temmuz'da demokrasiye sahip çıktığını ve darbecilere geçit vermediğini vurgulayan Çiçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele saldıran darbeci askerlerin yakalanması için de bu kapsamda önemli operasyonlar gerçekleştirildiğini kaydetti.

Vali Çiçek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçti. Bugün biz yaşayanlar olarak ders aldık, alıyoruz. Emniyet mensuplarımızın o geceki kahramanlıklarını görmezlikten gelemezdik. 15 Temmuz ve devamında tüm personel dağ taş demeden kahramanca çalıştı. İyi ki vatanını, milletini, bayrağını seven vatandaşımız, polisimiz, askerimiz ve görevlilerimiz var. O gece, devamında yaşananları vatandaşlarımıza ve kamuoyuna duyuran medya mensuplarımız da birer kahraman. Onlar da gece gündüz, polis ve askerimiz ile dağ, bayır demeden çalıştı. Bu arkadaşlarımıza teşekkür ve "Başarı Belgesi" gerçekten çok az çünkü başarıları bir belgeye değil tarihe yazdınız. Biz Cumhurbaşkanımızı Marmaris'ten tüm güvenlik önlemlerini alarak Atatürk Havalimanı'na uğurladıysak bu arkadaşlarımız tarih yazmıştır."

Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ise 15 Temmuz darbe girişiminin en önemli ve hayati aşamasının Marmaris'te gerçekleştiğini söyledi.

Gözü dönmüş darbecilerin girişimlerinin başarısını Marmaris operasyonuna bağladığını vurgulayan Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Zira halkın sevip saydığı, lideri, Cumhurbaşkanı ele geçirilmiş bir toplumun darbeye tepki veremeyeceğine inanıyorlardı. Çok şükür ki bu ülke insanının asırlardır özünde muhafaza ettiği inançlarını ve duygularını hesaba katmamışlar ve milletin demokrasisine, seçilmiş iktidarına duyduğu sahiplenme hissi ile haksızlığa karşı gösterdiği çelik irade karşısında parçalanıp yok olmuşlardır."

Çetinkaya, Muğla Emniyet Müdürlüğünde görevli polis ekiplerinin darbe girişimini öğrenir öğrenmez talimatlarını dahi beklemeden heyecanla göreve koştuğunu, amirlerinin emirlerini de şevkle yerine getirirken bir an dahi tereddüt etmediklerini dile getirdi.

Başarı Belgesi alan polis memurlarının 15 Temmuz gecesi ölümü öldürdüğünü belirten Çetinkaya, çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak 15 Temmuz Şehitleri için dua etti.

Daha sonra 83 polis memuru ile söz konusu gece ve devamında suikast timinin yakalanmasında görev yapan 83 polis memuru ile 13 yargı çalışanı ve sağlık memuruna "Başarı Belgesi" ve plaketleri verildi.

Vali Çiçek programda, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz'a da 15 Temmuz gecesi ve suikast timinin yakalanma sürecinde yürüttüğü çalışmalardan dolayı plaket verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 07:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48