banner39

Süleyman Arif Emre, rahmet-i Rahman'a kavuştu

Milli Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yakın çalışma arkadaşlarından eski Devlet Bakanı Süleyman Arif Emre, rahmet-i Rahman'a kavuştu.

Güncel 21.07.2019, 11:38 21.07.2019, 11:46
Süleyman Arif Emre, rahmet-i Rahman'a kavuştu

Milli Görüş hareketinin kurucularından ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yakın çalışma arkadaşlarından eski Devlet Bakanı Süleyman Arif Emre rahmet-i Rahman'a kavuştu.

96 yaşında vefat eden Süleyman Arif Emre'nin cenazesi 22 Temmuz Pazartesi İkindi namazını takiben Ataşehir deki Mimar Sinan Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığından defnedilecektir.

Milli Görüş lideri Erbakan Hoca ile birlikte Milli Görüş Hareketi’nin temellerini attı. Erbakan Hoca liderliğinde kurulan Milli Nizam Partisi’nin programını hazırlayan, bu partinin kapatılmasından sonra Milli Selamet Partisi’ni kurup başkanlığını deruhte eden, daha sonra sırasıyla Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi yönetiminde görev alan, beş dönem milletvekilliği yapan Süleyman Arif Emre, Siyasette Otuzbeş Yıl kitabıyla, hatıralarını belgeleyip gençlerin istifadesine sunmuştu.

Süleyman Arif Emre kimdir?

Şair, siyaset ve devlet adamı. 1923, Besni / Adıyaman doğumlu. Lise tahsilini Ankara Gazi Lisesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1944’de mezun oldu. 1940’lı yıllarda Ankara Defterdarlığı, İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında çeşitli görevlerde bulundu. Ankara’da ve Adıyaman’da serbest avukatlık yaptı. 1956 yılında Hürriyet Partisine girerek siyasete atıldı. 1961’de Adıyaman’da Yeni Türkiye Partisini kurdu. XIII. Dönem Adıyaman, XV., XVI., XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı.

1970’te Necmettin Erbakan liderliğinde kurulan Millî Nizam Partisinin kurucuları arasında yer aldı. Bu partinin kapatılması üzerine aynı ekiple kurulan MSP, RP ve FP’de siyasi hayatını sürdürdü. MSP’nin 1974’te CHP ile ve 1977’de AP-MHP ile kurduğu koalisyon hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra bir süre tutuklu olarak Mamak Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılandı. Beraat ettikten sonra Refah Partisinin (RP) kurucuları arasında yer aldı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Aslında güçlü bir şair olan Emre’nin hece ve aruz vezni ile yazılmış, dergilerde de pek azı yer almış ve kitap haline getirilmemiş 200 civarında şiiri vardır. Hatıralarını topladığı Siyasette 35 Yıl (1991, 2003) adlı üç ciltlik basılı eseri, Süleyman Emre’nin 1956 yılında Hürriyet Partisi ile başlayan ve 1990 yılına kadar süren siyasi dönemi anlatmaktadır.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü