banner39

Süleyman Şah operasyonu dış basında

IŞİD tehdidi sebebiyle Süleyman Şah türbesinin tahliye edilmesi için düzenlenen askeri operasyon yabancı ajanslar tarafından da son dakika olarak duyuruldu

Güncel 22.02.2015, 10:49 22.02.2015, 14:42
Süleyman Şah operasyonu dış basında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TSK'nın Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Suriye içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ne bugün sabaha karşı 50 tank ve 750 askerle gerçekleştirdiği 'Şah Fırat operasyonu' yabancı ajanslar tarafından da son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.

Dış basında yer alan bazı haberler şöyle:

AFP: Türk birlikleri IŞİD’in kontrolünde olan Suriye topraklarındaki Osmanlı türbesinde görev yapan askerlerini tahliye etti. 700 askerden oluşan Türk birlikleri cumartesi gecesi Suriye topraklarına girerek IŞİD’in tehdidi altındaki askerlerini ülkeye geri getirmek üzere operasyon yaptı.

Reuters: Türk ordusu 39 tankın da dahil olduğu 100 askeri araçla Suriye’ye girerek gece saatlerinde başlattığı operasyonla Süleyman Şah Türbesi’ndeki askerlerini tahliye etti. Operasyonu Başbakan Davutoğlu açıkladı.

AP: Türkiye gece yarısı Suriye’ye başlattığı operasyonla Osmanlı türbesini koruyan askerlerini tahliye etti. Ordudan yapılan açıklamada bir askerin ‘kaza sonucu’ hayatını kaybettiğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu ise türbenin Suriye’de yeni bir yere nakledileceğini söyledi.

İSRAİL MEDYASI DA İLGİ GÖSTERDİ

Şah Fırat Operasyonu, İsrail basınında "Türkiye, Osmanlı Türbesini tahliye etmek için operasyon düzenledi" başlığıyla yer buldu.

İsrail'de sağcı çizgide yayın yapan Arutz Şeva gazetesi, "Türkiye, Suriye topraklarına Osmanlı Türbesini tahliye etmek için operasyon düzenledi" başlığıyla duyurduğu haberde, "Osmanlı imparatorluğunun atasını ülkesine geri getirmek için 700 kişilik özel birlik IŞİD kontrolündeki bölgeye girdi" ifadelerine yer verildi.

Haberde ayrıca Davutoğlu'nun konuya ilişkin yaptığı açıklamadan alıntılar yapıldı.

HAARETZ: BAŞARILI ŞEKİLDE TAMAMLANDI

İsrail'in sol tandansıyla bilinen Haaretz gazetesi de operasyonu da benzer bir başlıkla Türk yetkililerin ağzından duyurarak, "Türk ordusu tarafından türbenin tahliyesi operasyonu başarılı bir şekilde tamamladı" ifadeleriyle verdi.

İsrail basını genel itibariyle haberi, uluslararası haber ajanslarından alıntılayarak duyurdu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?