Sultanahmet faili ile İstanbul'a gelenler gözaltında

İstanbul'da gözaltına alınan yedi kişiden dördünün Sultanahmet'teki saldırıyı gerçekleştiren kişi ile birlikte hareket ettiği belirlendi

Güncel 14.01.2016, 09:40 14.01.2016, 09:40
Sultanahmet faili ile İstanbul'a gelenler gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri Sultanahmet Meydanı'ndaki saldırının ardından yaptığı operasyonlarda canlı bombayla beraber İstanbul'a gelen 4 kişinin de aralarında olduğu 7 Suriyeliyi gözaltına aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri Sultanahmet Meydanı'ndaki canlı bomba saldırısının ardından yaptıkları çalışmalar sonucunda Fatih, Zeytinburnu ve Beyoğlu ilçelerinde yaptığı baskınlarda 7 Suriyeliyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALINAN 4 KİŞİ CANLI BOMBA İLE GELENLER

TEM Özel Tim ekipleri tarafından gözaltına alınan şüphelilerden 4'ünün canlı bomba Nabil Fadlı ile beraber 5 Ocak Salı günü Zeytinburnu Göç İdaresi Başkanlığı'na giderek parmak izi verip sığınma talebinde bulunduğu ve o gün bildirdiği adreste sadece birkaç gün kaldıktan sonra kayıplara karışan kişiler olduğu öğrenildi.

CANLI BOMBA VE ARKADAŞLARININ YOL GÜZERGAHI

Canlı bomba Nabil Fadlı ve yanında gelen Suriyeli 4 arkadaşının Türkiye'ye geldikten sonraki tüm adımlarını inceleyen İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fadlı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişiye ait ilk izleri, yılbaşından yaklaşık 1 hafta önce ve Şanlıurfa'da buldu. Ekipler, Fadlı ve 4 arkadaşının Şanlıurfa'dan sonra Ankara'ya geldiklerini belirledi. Polis, Ankara'da çeşitli adreslerde birkaç gün kalan canlı bomba ve arkadaşlarının son olarak İstanbul'a geldikleri bilgisine ulaştı. TEM ekipleri, şüphelilerin başlangıçta İstanbul Fatih ve Zeytinburnu'ndaki, Suriyeli mültecilerin kaldığı kiralık evler ve çeşitli pansiyonlarda konakladıklarını tespit etti.

Emniyet yetkililerinin, gözaltına alınan diğer 3 Suriyelinin canlı bomba Fadlı ile İstanbul'da buluşarak saldırı planlarını aktaran ve patlayıcıları vererek yönlendiren şüpheliler olduğunu ve 'El Muhaberat' ile bağlantılı kişiler olduğunu iddia ettikleri öğrenildi.

İKİ EL BOMBASI VE ÖZEL HAZIRLANMIŞ İNTİHAR YELEĞİ

TEM ekipleri 10 kişinin ölümü, 15 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Nabil Fadlı'nın Sultanahmet Camii D kapısı'ndan çıkarak meydan da gezen turist kafilesinin yanına geldikten bir süre sonra patlamaların yaşandığını belirterek, yanında bulunan 2 el bombasından birincisinin pimini çektiğini ve patlamaması üzerine 2. el bombasının pimini çekerek patlamayı gerçekleştirdiğini belirti. Polis ekipleri ayrıca Fadli'nin saldırı sırasında üzerinde 'RDX' ve 'TNT' karışımı patlayıcıların bulunduğu özel dizayn edilmiş bir intihar yeleği giydiğini tespit etti.

Gözaltına alınarak Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen 7 şüphelinin sorgusu devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?