banner39

Sultanahmet failine emri veren ABD'ye kaçmış

Sultanahmet'te saldırı düzenleyen Nabil El Fadli'ye emri veren kişinin ABD'ye gittiği belirtiliyor

Güncel 14.01.2016, 13:58 14.01.2016, 14:10
Sultanahmet failine emri veren ABD'ye kaçmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren Nabil Fadli isimli kişinin ilk hedefinin Ankara olduğu sanılan canlı bombaya eylem emrini veren kişinin ise ABD'ye kaçtığı tespit edildi.

Habertürk gazetesinden Zülfikar Ali Aydın’ın haberine göre, Fadli’nin cesedine ait parçalar, olay yeri inceleme ekipleri tarafından 3 ayrı seferde toplanarak farklı laboratuvarlara götürüldü. Bu laboratuvarlarda yapılan incelemede bulunan parmak parçalarının karşılaştırma için uygun olduğu anlaşıldı ve elde edilen parmak izleri, şüpheli şahıslar ve göçmen kayıtlarıyla karşılaştırılarak Nabil Fadli’nin kimliğine ulaşıldı.

Fadli, 5 Ocak 2016’da İstanbul’da “göçmen” sıfatıyla Türkiye’den sığınma talebinde bulunmuş ve bu başvuru sırasında parmak izi örneği de vermişti.

TELEFONDAN İLK SİNYAL 18 ARALIK’TA, ŞANLIURFA’DAN

Fadli, İstanbul’da başvuru yaptığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ait merkeze beraberinde 4 kişiyle birlikte gitmiş, Fadli ve beraberindekiler, Zeytinburnu’ndaki bir evi adres olarak göstermişti. Güvenlik ve istihbarat, Nabil Fadli’nin kullandığı bir cep telefonu numarasını da tespit etti.

Bu telefon numarasının, Nabil Fadli tarafından, 18 Aralık 2015’te kullanılmaya başlandığı ve ilk olarak Şanlıurfa’dan sinyal verdiği de tespit edildi. Bu tespit de Fadli’nin Suriye’den aralık ayı içinde sınırı kaçak olarak geçip Türkiye’ye girdiği ihtimalini gündeme getirdi. Fadli’nin kullandığı telefondan, aranan ve aranılan numaralar ile isim listesi çıkarıldı.

İLK HEDEFİ ANKARA’YDI, ARKADAŞI ABD’YE GİTTİ

İstihbarat birimleri, Fadli’nin telefonunun baz istasyonu sinyal bilgilerini de mercek altına alındı.

Yapılan incelemede canlı bombanın Şanlıurfa, Ankara ve İstanbul hattında yolculuk yaptığı belirlendi. Fadli’nin Şanlıurfa’da bir süre kaldığı, ardından Ankara’ya gittiği ve burada bazı kişiler ile görüşmeler yaptığı anlaşıldı.

Güvenlik birimleri, Fadli’nin Ankara’da kalış süresi ve yaptığı görüşmeler nedeniyle ilk hedefinin Ankara’da eylem yapmak olduğunu ancak bombalı saldırı arayışını bu kentte gerçekleştiremeyince aldığı talimatlar doğrultusunda İstanbul’a geçtiğini değerlendirdi.

Yine elde edilen bilgilere göre Fadli’ye Ankara’da “Ankara’da canlı bomba olup patla” talimatı veren şüpheli ABD’ye kaçtı. Yetkililer bu bilgiyi de ABD makamlarına iletti.

Bu arada Fadli'yle aynı evde kalan şüphelilerin, Suriye'de Şam yönetimi tarafından gözaltına alınan Fadli'nin işkence gördüğünü ve ayak tırnaklarının çekildiğini iddia ettikleri öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?