banner39

Sultanahmet saldırısında bir gözaltı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Alman mevkidaşı ile yaptığı basın toplantısında bir kişinin gözaltına alındığını söyledi

Güncel 13.01.2016, 12:40 13.01.2016, 14:55
Sultanahmet saldırısında bir gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı EfkanAla, Sultanahmet saldırısı ile ilgili bir kişinin gözaltına alındığını, bir hafta önce ise IŞİD mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişinin yakalandığını açıkladı.

Ala, Alman mevkidaşı Thomas de Maiziere ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen terör saldırısıyla ilgili olarak, "Küresel terör, önümüzdeki yüzyılda bütün insanlığın en önemli sorun başlığıdır. Ülkeler arasında etkili bir iş birliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine, amacına bakmadan hiçbir ayrım yapmadan mücadelede kesin bir iş birliği yapmalıdır. Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içindedir, çalışma içindedir" ifadelerini kullandı.

Ala, Sultanahmet'teki terör saldırısında 10 kişi ve canlı bombanın hayatını kaybettiğini belirterek, "Hastanede şu an itibarıyla toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. Biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan ikisinin durumu ciddiyetini korumaktadır. Ama ameliyattan çıktı ikisi de ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Ala, konuşmasında şunları kaydetti:

"Teröristlerin, yabancı savaşçı diye adlandırılan teröristlerin, teröre temayülü olanların gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, ilk çıkış yaptıkları noktada durdurulmaları konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum. Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve iş birliğine çok açık olmalıdırlar."

"BU OLAYIN 1 HAFTA ÖNCESİNDE 220 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI"

Türkiye'nin terörle mücadelede kesinlikle kararlı bir tutum sergilediğini belirten Bakan Efkan Ala, "En son olaydan, yani bu olaydan önce, bir hafta öncesinde DAEŞ mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştır. Olaydan sonra ise yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda, çalışma sonucunda dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır. İnceleme, soruşturma çok yönlü olarak, son derece ciddi bir biçimde devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"BU SALDIRI İNSANLIĞA YAPILMIŞTIR, ÜLKEMİZE YAPILMIŞTIR"

İçişleri Bakanı Ala, "Bu saldırı insanlığa yapılmıştır, ülkemize yapılmıştır" diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız neyse bizim için onlar da odur. Bu saldırı ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Amasız, ancaksız hep birlikte, bütün dünya bir arada bu tür saldırılara karşı durmalı ve tavrımızı göstermeliyiz."

Bakan Ala, "Bütün 78 milyon vatandaşımız gibi Türkiye'de bulunan diğer turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içerisinde hissedebilirler. Bu tür terörist saldırılar bizim iş birliğimizi, bizim geleceğe olan inancımızı ve birlikte yeni dünyayı geliştirme arzumuzu zedeleyemez onu örseleyemez" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?