banner39

banner35

Sultanahmet'te Mavi Marmara yürüyüşü -FOTO

Mavi Marmara Gemisi'ne İsrail tarafından düzenlenen saldırının dördüncü yılı dolayısıyla Sultanahmet'te topnan kalabalık grup Sarayburnu'na doğru yürüyüşe geçti

Güncel 31.05.2014, 17:50 01.06.2014, 20:42
Sultanahmet'te Mavi Marmara yürüyüşü -FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen "Kudüs ve Mescid-i Aksa Yürüyüşü"nde Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşlar, Sultanahmet Meydanı'ndan geminin demirli olduğu Sarayburnu'na yürüdü. 

Sultanahmet Meydanı'nda 15.00'te toplanmaya başlayan vatandaşlar, ikindi namazına kadar çeşitli sloganlar atarak İsrail'i protesto etti. Özgür-Der başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği organizasyonda, katılımcılar Filistin, Suriye, Mısır ve Türk bayrakları taşıdı. 

"Mavi Marmara, Kudüs'ün özgürlük projesidir", "Kudüs'ün yolu Şam'dan geçer", "İstanbul'u fetheden gemiler, Gazze'yi de fethedecek", "Özgürlüğe yürüyoruz" ve "Mescid-i Aksa, onurumuzdur" pankartları açan kalabalık, "Filistin'e özgürlük", "Katil İsrail, hesap verecek" şeklinde slogan attı.

İkindi namazının ardından, İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın da katılmasıyla 18.00'de yürüyüş başladı. Sultanahmet Meydanı'ndan hareket eden binlerce kişi, tramvay yolunu takip ederek Gülhane'ye geldi. Buradan, Cağaloğlu yönüne dönen kalabalık, Orhaniye Caddesi üzerinden Sirkeci'ye vardı. Filistin direnişinin simgesi, Naci Ali'nin karikatürü "Hanzala"nın resimlerini taşıyan topluluk, sahil yolunu kullanarak Sarayburnu'na ulaştı.

Etkinlik için ayrılan alan kısa zamanda dolarken, yürüyüşe katılanlar, Sarayburnu ve Sirkeci arasındaki yolu doldurdu. Etkinlik, daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveri konuşmalar ve konserlerle devam etti. Programın sonunda Abdulmetin Balkanlıoğlu dua etti.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?