banner39

Sultanahmet'te onbinler bayram namazında-FOTO

"Namaz Gönüllüleri Platformu" ve "Mihrap Gönüllüleri Platformu" ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı özel programlar eşliğinde eda edilen bayram namazı için İstanbullular Sultanahmet Camisi'ni, cami avlusunu ve çevresini doldurdu

Güncel 08.08.2013, 11:28 08.08.2013, 12:07
Sultanahmet'te onbinler bayram namazında-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Namaz Gönüllüleri Platformu" ve "Mihrap Gönüllüleri Platformu" ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı özel programlar eşliğinde eda edilen bayram namazı için, İstanbullular Sultanahmet Camisi'ni, cami avlusunu ve çevresini doldurdu.

Medya ve özellikle sosyal medya üzerinden uzun süredir, "İslam aleminin ve tüm insanlığın içinde bulunduğu sıkıntılara karşı huzur ve saadet için, hep birlikte bayram namazını kılmak ve dua etmek" için yapılan çağrılara kulak veren İstanbullular, bayram namazından yaklaşık bir saat öncesinden camiyi ve avlusunu tamamen doldurdu.

Camide yer bulamayan vatandaşlar namaz için Sultanahmet Camisi'nin çevresinde ve cami ile Ayasofya Müzesi'nin çevresinde kıyama durdu. Toplu bayram namazı için yapılan çağrılar üzerine, kadınlar, çocuklar ve yaşlıların da Sultanahmet Camisi'ne geldiği görüldü. Yer sıkıntısı nedeniyle cami çevresinde sedir ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerince vatandaşların üzerinde namaz kılmaları için tek kullanımlık seccade dağıtıldı.

Bayram namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbede, bayrama nice günlerden, nice iftarlardan, nice sahurlardan sonra geldiklerini, onca gün oruç tuttuktan sonra neşenin, sevincin, huzurun eşiğine vardıklarını, susuzluğa razı olduklarını, açlıkla sınandıklarını, uzun gündüzlerin sonunda bu esenlik ve selamet sabahına ulaştıklarını söyledi.

"Dünyayı kana bulayan ve ateşe atan nefretin ve ayrımcılığın, insanlığı aç ve yoksul bırakanların ve zulmün pekala yenilebileceğinin canlı şahitleri olarak yan yana oturuyorsunuz şu anda. Sizin varlığınız canlı kalkandır insanlığı ateşe atan bütün zalimlere. Az önce vücutlarınızı Allah’ın huzurunda kıyama kaldırdığınız gibi kalplerinizi de kıyama kaldırın bu bayram sabahında. Şefkatin timsali olarak yürüyün merhamet yağmurlarının kesildiği bu çoraklıkta. Kalpleriniz isyandır insanlık adına yeryüzünün kirletilmesine. Gözleriniz açık adresi olmalı merhametin. Ellerinizle kardeşliği yeniden inşa etmenin vakti gelmiştir artık. Merhametin ve yardım severliğin güneşi olarak doğun ümitsizliğin üstüne. Ümit olun, umut doğurun tüm mazlumlara, ezilmişlere, mağdurlara ve tüm insanlığa. İnsanlığın ölmediğine tanıktır buradaki varlığınız. Hazreti Peygamber Muhammed Mustafa'nın insanlığa dair ümidinin tükenmediğinin canlı belgelerisiniz. Sizin yüzünüzden okunuyor Hazreti Peygamberin umudu. Sizin gözünüzde, aranızda bulunan çocuklarınızın gözünde seyrediliyor ana yüreği kuşanmış bütün Peygamberlerin ümidi." diyen Görmez, bayram hutbesinde Suriye ve Mısır'da yaşananlara da değinerek, "Başta Suriyeli ve Mısırlı kardeşlerimize, insanlık coğrafyasının cümle mazlumlarına ve mağdurlarına, darda ve zorda olan kardeşlerimize dua edelim. Topraklarımıza hicret etmiş kardeşlerimize, topraklarımızda çaresiz kalmış kardeşlerimize Ensar ruhunu gösterelim, onların yanlarında olalım, onların yanında olanların yanında olalım" ifadelerini kullandı.

BAYRAM NAMAZINI AYASOFYA ÖNÜNDE KILDILAR

Öte yandan, Alperen Ocakları, bayram namazlarını Ayasofya Müzesi önünde kılma geleneğini bu bayramda da sürdürdü. Sabahın erken saatlerinden itibaren Ayasofya Müzesi önünde toplanan Alperen Ocakları üyesi yaklaşık 200 kişi, bayram namazı kıldı. Bayram namazını kılan grup daha sonra dualar etti. 

Grup, namaz sonrası basın açıklaması yaparak Ayasofya'nın cami olduğunu ve yeniden ibatede açılmasını istediklerini söyledi. Grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Hüseyin Aktaş, Ayasofya'nın müze değil cami olduğunu belirterek, "Geçmişte hiçbir açıklama yapılmadan müzeye dönüştürülen Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasını istiyoruz" dedi.

Dev Türk bayrağı taşıyan grup, birbirleriyle bayramlaştıktan sonra tekbir getirerek "Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın" şeklinde slogan attı. Grup ardından olaysız dağıldı. Bu arada, çevik kuvvet ekipleri Ayasofya Müzesi önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?