banner15

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısına iki tahliye

Sultanahmet'te 16 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili davada iki sanık tahliye edildi

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısına iki tahliye

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda DEAŞ üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin davada 2 kişi tahliye edildi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 7 tutuklu sanık ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada 4 kişi tanık olarak dinlendi.

Tanık Vakit Abdulkerim ifadesinde, sanıklardan Ayad Muneer Saud ile arkadaş olduklarını belirterek, "Irak’ta ayrı ayrı işyerlerimiz vardı. DEAŞ’ten kaçarak Türkiye’ye geldik. Manier Saud ‘ayad hawala’ sistemi denilen işle uğraşmaktadır. Bu işle ilgili şirketi bulunmaktadır. Özelikle Türkiye’ye göç eden muhacirler para transferlerini bu sistem aracılığı ile yapmaktadır. Ancak sanığın şirketi aracılığıyla kime para gider kimden gelir bilmiyorum. DAEŞ örgütü ile bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum" dedi.

Bir başka tanık ise sanık Ayad Muneer Saud’u 1.5 yıldır tanıdını belirterek "DAEŞ’le bağlantısını görmedim" dedi.

EŞİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Sanıklardan Ayad Muneer Saud eşi Marıem Abdulsatar da duruşmada tanık olarak dinlendi.

Eşinin DEAŞ’le bir alakasının bulunmadığını söyleyen Marıem Abdulsatar, "6 yıllık evliyiz. Evlenmeden önce Al Rafidin isimli televizyonda çalışıyordu. Devlet kanalı mı özel mi bilmiyorum. Daha sonra birkaç şirkette çalıştı" dedi.

Sanıklar tahliyelerini talep ettiler. Duruma sonunda, Ayad Muneer Saud ve Ömer Hallum Raheem tahliyelerine karar veren mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İddianamede, 5’i tutuklu ikisi firari 26 şüphelinin, 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapisle cezalandırılması isteniyor. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48