banner15

Sur ve Silopi'ye 'acele kamulaştırma'

Diyarbakır'da, hendek ve barikatların kapatılması PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 5 mahallesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü merkez Sur İlçesi'nin yüzde 60'ı için 'acele kamulaştırma' kararı alındı.

Sur ve Silopi'ye 'acele kamulaştırma'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu'nca alınan karar, Resmi Gazete'de bugün yayımlandı. karar tepki gösteren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, "Hükümetin derdi Sur’da insanların yaşayabileceği alanlar yaratmak değil, bölgeyi insansızlaştırmaktır. Başbakan Toledo örneğini vermişti. Oranın açık hava müzesi değil, yarı açık cezaevi projesine dönüştürmek olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı" dedi.

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık'ta 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Güvenlik güçleri operasyonları 9 Mart'ta sona erdirirken, ilçenin 5 mahallesinde halen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Özellikle yasağın uygulandığı 6 mahallede çatışmalar ve operasyon sonrası oluşan ağır hasardan sonra Sur'un bundan sonra ne olacağı tartışılıyordu. Bakanlar Kurulu'nun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararı ile Sur'da 'acele kamulaştırma' kararı alındı. Kararla, ilçedeki 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılmasını karar verildi. Bakanlar Kurulu'nun bugünkü Resmi Gazete'de yer alan kararından şöyle denildi: "Diyarbakır ili Sur İlçesi'nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27'nci maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır."
UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Listesi'nde de yer alan tarihi Sur İlçesi'nde Bakanlar Kurulu'nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi ile aldığı kararla kamulaştırılacak parseller üzerinde Sur Belediyesi binası, bazı oteller, Cemil Paşa Konağı gibi binaların da bulunduğu belirtildi.

ANLI: AMAÇ, SUR'U TECRİT EDİLMİŞ ALAN HALİNE GETİRMEK

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan Sur ile ilgili kamulaştırma kararını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı DBP'li Fırat Anlı, hükümetin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığını iddia etti. Sur'un 'tecrit edilmiş alan' haline getirilmek istendiğini ileri süren Fırat Anlı, "Kamulaştırılan yerler arasında Belediyeye ait binalar ve kamusal alanlar da var. Bu halkın iradesine yapılmış sivil bir darbedir" iddiasında bulundu.
 
SİLOPİ'DE KAMULAŞTIRMA
 
Şırnak’ın Silopi ilçesinde de “riskli alan” olarak belirlenen çok sayıda parsel hakkında kamulaştırma kararı çıktı. Karar kapsamında Barbaros, Başak, Cudi, Karşıyaka, Harunbey ve Yeşiltepe mahallerinde çok sayıda parsel bulunuyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 13:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48