Sur'da 5 bin yıllık mozaik ele geçirildi

Sur'da tarihi eser kaçalkçılığına yönelik operasyonda 5 bin yılık bir mozaik ele geçirildi

Sur'da 5 bin yıllık mozaik ele geçirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde MÖ 3000'li yıllara ait olduğu değerlendirilen mozaik ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince tarihi eser, sigara ve elektronik eşya kaçakçılığına yönelik 3 operasyon düzenlendiği bildirildi.

PKK'ya finansman desteği amacıyla yasal olmayan yollardan getirilen kaçak sigaraların Sur ilçesindeki kapalı alanda depolandığının tespit edildiği kaydedilen açıklamada, düzenlenen operasyonda 61 bin 500 paket kaçak sigara bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, arama tarama çalışmalarında Sur ilçesinde MÖ 3000'li yıllara ait olduğu değerlendirilen mozaik ele geçirildiği aktarılarak, şu bilgilere yer verildi:

"Ayrıca, 1 Şubat'ta Kayapınar ilçesi Barış Mahallesi'nde güvenlik güçlerinin yaptığı aramada poşetler içinde 400 kaçak cep telefonu ve bu telefonlara ait 393 cep telefonu bataryası ele geçirilmiş, konuyla ilgili 2 şahıs gözaltına alınmıştır. Operasyonlarla ilgili adli tahkikatlar devam ediyor. Halkımızın huzur ve güvenliğinin temini için kaçakçılık yapan şahıs ve organizasyonlara yönelik çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 16:58
banner53
YORUM EKLE

banner39