Sur'da hendekler kapatılıyor | FOTO

Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının bittiği mahallelerde hendekler kapatılırken halk zararını telafi etmeye çalışıyor

Sur'da hendekler kapatılıyor | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının sona erdiği 9 mahallede yaşayan vatandaşlar, PKK saldırılarının izlerini silmeye çalışıyor

İlçenin PKK mensuplarından temizlenmesi, kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla güvenlik güçlerince başlatılan operasyon, Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağının sona erdiği Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Camii Kebir, Camii Nebi, İskenderpaşa ve Melikahmet mahallelerinde ise vatandaşlar, terör saldırılarında hasar gören ev ve iş yerleri ile ibadethaneleri onarmaya çalışıyor.

Ziya Gökalp Mahallesi sakinlerinden U.Ö, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Çocuklarının eğitimden uzak kaldığını belirten U.Ö, "Halk çok perişan oldu. Çocuklarımız okullarına gidemiyor. Her tarafı yakıp yıktılar ama bunu bilsinler ki buraları terk etmeyeceğiz. Her şeyi yakıp yıkıyorlar ama biz burayı terk etmeyeceğiz. Ne olursa olsun, bizi buradan çıkaramayacaklar" diye konuştu.

"DEMİRTAŞ'A SESLENİYORUM; GELSİN, GÖRSÜN"

İş yeri yakılan V.E de örgütün yaptıklarının eziyet haline geldiğini kaydederek, "Biz, hepimiz Kürt değil miyiz, niye bize bu eziyeti yapıyorlar?" dedi.

"Buradan Demirtaş'a sesleniyorum, gelsin, buranın halini bir görsün. Milletin başına ne getirdiler" ifadelerini kullanan V.E, şöyle konuştu:

"Hepimiz Kürt'üz ve kardeşiz, birbirimizi bu hale mi getireceğiz? Ne cami ne de bina kaldı. Bunun kime faydası var? Bu zarar ve ziyanımızı kim verecek? 30 senelik esnafım, iş yerimde en az 20 bin lira zararım var. Kim karşılayacak bu zararı? Hepimiz kardeşiz, birbirimize bu zararı vermeye gerek yok. Burada bomba patlattın, kim zarar görüyor? Kürt halkı ve esnaf zarar görüyor. Bunlara 'dur' diyen kimse yok mu? Biz bunları seçip Meclise neden gönderdik, 'Sorunumuzu orada çözün' dedik. Onlar da sokakları patlatıyor, millete ve esnafa zarar veriyor."

İş yerinde 25 bin lira dolayında hasar oluştuğunu aktaran R.A da vatandaşların huzur ve güven ortamında yaşamak istediğini anlattı.

R.A, "Milletvekilleri Mecliste oturuyor. Halk onlara bir irade verdi. Bu iradeyi nereye kullandılar, anlamış değilim. Halkımız barıştan yanadır" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 12:29
banner53
YORUM EKLE

banner39