Sur'dan büyük kaçış | FOTO

Sokağa çıkma yasağının kapsamının genişletildiği Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lıların baskısı sonucu halk evini terk ediyor

Sur'dan büyük kaçış | FOTO

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, sokağa çıkma yasağı ilan edilen 5 mahalledeki aileler, PKK mensuplarının tehdit ve baskıları nedeniyle evlerini terk ediyor.

Sokağa çıkma yasağının 11 Aralık'tan bu yana uygulandığı Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde PKK'lılara yönelik operasyon sürüyor.

Bir grup PKK’lının gelerek hendek kazması, barikat kurması üzerine Sur Kaymakamlığınca sokağa çıkma yasağı uygulanan Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi'nde yaşayan vatandaşlar, örgüt mensuplarınca tehdit edilmeleri üzerine yanlarına aldıkları bazı eşyalarla evlerinden ayrılıyor.

Kadın, yaşlı demeden soğuk havaya rağmen kucaklarındaki çocuklarla gözyaşları içinde mahallelerinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar, PKK'ya tepki gösterdi.

Kimileri evlerinden alabildikleri eşyalarını otomobil, traktör ve el arabasına yüklerken kimi vatandaş da hasta yakınlarını tekerlekli sandalye ile ilçeden çıkardı.

"HENDEĞİ KAZANLAR BİZE 'ÇIKIN' DEDİ"

Eşi cezaevinde olan 4 çocuk annesi N.A, PKK’lıların kazdıkları hendeklerden dolayı çocuklarıyla kaçmak zorunda kaldığını söyledi.

Örgüte tepki gösteren N.A, şöyle konuştu:

"Kiracıyım, elektrik ve su parasını dahi ödeyemiyorum, nereye gideceğim, 4 çocuğumla kim beni kabul eder? Gidebileceğimiz hiçbir yer yok. Hendeği kazanlar bize 'çıkın' dedi. Eşyalarımızı almamızı engellediler. Yeni aldığım televizyonun taksidini daha bitirememiştim. Bize sadece 'evlerinizi boşaltın, çıkın' dediler. Sabah kahvaltı yapıyorduk, bırakmadılar çayımızı içelim. Eşyalarımızı alıp çıktık."

Lalebey Mahallesi'nde yaşayan E.Ç de sabah uyandıklarında evlerinin bulunduğu sokağa hendek kazıldığını gördüklerini anlatarak, duydukları endişe dolayısıyla mahalleden ayrılmaya karar verdiklerini söyledi. 

Eşi ve 3 çocuğuyla yakınlarının yanına sığınacaklarını kaydeden E.Ç, mağdur olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 16:34
banner53
YORUM EKLE

banner39