banner39

Suriye Alimler Birliği İstanbul'da

İstanbul'da 150'den fazla alim Allame Muhammed Sabuni'nin liderliğinde 'Suriye Halkına Destek İçin' toplandı

Güncel 12.07.2011, 14:34 12.07.2011, 16:25
Suriye Alimler Birliği İstanbul'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen İslam alimleri Suriye halkına destek için İstanbul'da toplandı.

İstanbul Wow Otel'de başlayan ve 'Suriye Halkına Destek İçin İslam Alimleri Buluşması' olarak isimlendirilen toplantı, iki gün devam edecek. Toplantıda Suriye'deki halk ayaklanması, Esad iktidarının halka uyguladığı baskı ve zulümler ile güvenlik güçlerinin göstericilere gösterdiği sert müdahale ele alınacak. Toplantıdan sonra ortak bir bildiri yayımlanması bekleniyor.

Toplantıya, Fas'tan Tunus'tan Yemen'den Libya'dan ve Körfez ülkelerinden 150'ye yakın İslam alimi katılıyor. Katılanlar içinde kamuoyunun yakından tanıdığı alimler de var; Suriyeli müfessir Muhammed Ali es-Sabuni, İslam Alimleri Birliği Başkan Yardımcısı Ali el- Karadagi, Ehli Sünnet Alimleri Platformu'ndan Hüseyin Halvani ve Avrupa  İslam Platformu'ndan Allame İsam Attar...

Toplantı ile ilgili bilgi veren kaynaklar, başlıkta Suriye olduğunu, ama toplantının amacının, öncelikle İslam alimleri arasındaki ittifakı sağlamak ve bu ittifakı son dönemde protesto gösterileri ile sarsılan Arap ülkelerindeki halka, günün diliyle aktarmak olduğunu söylüyor.

Tüm İslam alimleriyle yakın işbirliği kurulmasının da amaçlandığı toplantının tali amaçları arasında ise başta Suriye olmak üzere göstericilere acil yardım gibi konularda işbirliğinin sağlanması bulunuyor.

Basına kapalı olan konferans, yarın sabah okunacak ortak İslam Alimleri bildirisi ile sona erecek.

Yorumlar (1)
talip emin 12 yıl önce
dileriz altından amerika çıkmaz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?