banner39

Suriye helikopteri böyle düşürüldü

Türkiye sınırını ihlal eden Suriye helikopteri Türk jetleri tarafından düşürüldü. İşte konu ile ilgili tüm ayrıntılar...

Güncel 17.09.2013, 08:32 17.09.2013, 08:37
Suriye helikopteri böyle düşürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hatay'ın Yayladağı ilçesi yakınlarında Türkiye hava sahasını ihlal eden bir Suriye helikopteri, bir F-16 tarafından vurularak düşürüldü. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, helikopterin angajman kuralları çerçevesinde vurulduğunu duyurdu.

Alarm durumunda bekleyen Türk F-16'ları, sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini düşürdü. Öğle saatlerinde Hatay sınırına yakın bölgede meydana gelen olayda ilk önce helikopterin muhalifler tarafından vurulduğu iddia edildi. Ancak akşam saatlerinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suriye'ye ait Mi-17 tipi helikopterin, angajman kuralları çerçevesinde Türk jetleri tarafından vurulduğunu duyurdu. En detaylı açıklama ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) geldi. Buna göre uyarıldığı halde Türk hava sahasını ihlal eden Suriye helikopteri saat 14.27'de bir F-16 tarafından vuruldu.

M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM mesafede (yaklaşık 48 kilometre) iken, dün saat 13.41'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alındı.

Türkiye sınırına 5 NM (9,2 kilometre) kalıncaya kadar helikoptere BKİM tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapıldı. Buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etti. Saat 14.25'te Hatay/Yayladağ'a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet (4,3 kilometre) irtifada seyrederken, 2 kilometre derinlikte ihlal etti. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasında iken vuruldu. Vurulan helikopter hududun takriben 1 kilometre Suriye tarafına düştü.

TSK: ÖNCE UYARDIK

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait olan bir helikopterin Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından Türkiye sınırına yaklaştığı andan itibaren izlendiğini açıkladı. BİKİM tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmasına rağmen helikopterin sınır ihlali yaptığı ve saat 14.27'de vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet adresinden yapılan açıklamada, M-17 tipi bir Suriye helikopterinin, Türkiye hududuna 26 NM mesafede (yaklaşık 48 kilometre) iken, bugün saat 13.41'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alındığı kaydedildi. Türkiye sınırına 5 NM (9,2 kilometre) kalıncaya kadar helikoptere BKİM tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapıldığına işaret edilen açıklamada, "Buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25'te Hatay/Yayladağ'a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet (4,3 kilometre) irtifada seyrederken, 2 kilometre derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 kilometre Suriye tarafına düşmüştür" denildi.

Açıklamada ayrıca radar iz bilgileri de verilirken, Türkiye-Suriye sınırının yer aldığı bir harita yayımlandı. Haritada Suriye helikopterinin ve Türk F-16 uçaklarının izlediği güzergahlar gösterildi. Harita üzerinde helikopterin, Türkiye sınırını 2 kilometre ihlal ettiği anda yaklaşık 6 kilometre uzaktan F-16 ile vurulduğu anlaşılıyor.

DAVUTOĞLU: ARTIK KİMSE BÖYLE BİR ŞEYE CÜRET EDEMEZ

Suriye toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülen helikopterle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, ''Sınırımızda önemli bir gelişme yaşandı. Bugün öğleden sonra 14:25 civarında bir Suriye helikopteri sınırımıza 5 mil yaklaştığı anda uyarılmasına rağmen yoluna devam etti. Sınırımızı 2 km derinliğe kadar ihlal etti. Tekrar uyarılmasına rağmen bu ihlali sürdürmesi sonrasında Türkiye, uluslararası hukuktan gelen haklarını ve egemenlik haklarını kullanarak daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen angajman kuralları çerçevesinde Türk hava kuvvetleri gerekli müdahalede bulundular ve cezalandırıcı bir işlem gerçekleşti. Suriye helikopteri Türk hava sahasını terkettikten sonra 400 metre içeride düştü.'' diye konuştu.

Davutoğlu, helikopterin düşürülmesinden sonra BM Genel Sekreteri'ne ve BM Güvenlik Konseyi'ne de dönem başkanı Avusturalya üzerinden bilgi verileceğini kaydetti.

NATO'da da konsey üyelerine bu konuda detaylı bilgi sunulacağını söyleyen Davutoğlu, ''Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır.'' dedi.

ARINÇ: ANGAJMAN KURALLARI ÇERÇEVESİNDE

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugün Suriye sınırında düşen helikopterin Türk uçakları tarafından düşürüldüğünü söyledi. Arınç, değişen angajman kurallarının ardından Suriye'ye ait bir helikopterin bugün saat 14.20'de Hatay Yayladağ bölgesinde sınır ihlalinde bulunmuş olmasının ardından ikaz edildiğini, ardından da Malatya'dan havaalanan uçaklar tarafından füzeyle vurulması sonucu düştüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?