banner39

Suriye İhvanı'ndan Saadet'e ziyaret

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Riyad Al-Shakfa ve beraberindeki heyet Saadet Partisi'ni ziyaret ederek Kamalak ve parti yönetimi ile görüştü

Güncel 05.04.2012, 09:37 05.04.2012, 09:41
Suriye İhvanı'ndan Saadet'e ziyaret

İhvan-ı Müslimin Suriye Başkanı Riyad Al-Shakfa ve beraberindeki heyet, Saadet Partisi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan ve Başkanlık Divanı Üyeleriyle görüştü. "Burası sizin eviniz, evinize hoş geldiniz. Çünkü ülkelerimiz arasında bir sınır olsa da, gönüllerimiz arasında bir sınır yoktur" diyerek konuklarını karşılayan Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Müslüman ülkeler arasındaki sınırları Müslümanların çizmediğini söyledi. "Bütün Müslümanlar kardeştir. Kardeşlerimizi aramızda görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz" diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Ortadoğu'da akan kanın Müslüman kanı, yanan canın ise Müslüman canı olmasının üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Müslümanların kardeşler olarak bir araya gelip güç birliği yapmasının her Müslüman üzerine farz olduğunu bildiren Prof. Dr. Mustafa Kamalak, "Biz 40 yıllık mücadelemizde bu kardeşliği ve işbirliğini kurmak için çalıştık. İslam Alemini bir araya getirmek için 1997 yılında D-8'leri kurduk. D-8'ler aslında bir sonraki halka da 60 Müslüman ülkeyi ve bütün mazlumları bir araya getirmektedir" şeklinde konuştu.

Suriye'deki çatışma ve ihtilafa barışçı yöntemlerle çözüm bulmak amacıyla Saadet Partisi olarak Suriye'ye gittiklerini ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'a kesin bir düşünceyle bazı hususları hatırlattıklarını anlatan Genel Başkan Mustafa Kamalak şunları söyledi: "Müslümanlara Batıdan bir hayır gelmez. Müslümanlar kendileri bir araya gelerek sorunlarını çözmelidir. Ortadoğu'da akan kan Müslüman kanı, yanan can Müslüman canıdır. Bu akan kanlar bizi derinden yaralamaktadır. Dolayısıyla kardeşlerimiz bize sorunların çözümü konusunda ne gibi bir öneride bulunursa, her türlü yardıma hazırız"

Ortadoğu'da çatışan tarafların ellerindeki silahların, Müslümanların düşmanlarına ait olmasının düşündürücü olduğunu hatırlatan Saadet Lideri Kamalak, "Ortadoğu'da Müslümanlar birbirini vurup öldürürken, emperyalistlerin kasaları dolmaktadır" diyerek uyarılarda bulundu. .

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcılarının da hazır bulunduğu ziyarette konuşan İhvan-ı Müslimin Suriye Başkanı Riyad Al-Shakfa ise Saadet Partisi'ni kendi evleri gibi gördüklerini ve her ziyaretlerinde Erbakan Hocayı hatırladıklarını  belirterek, "Erbakan Hocamızı İhvan-ı Müslimin olarak biz asrın lideri ve mücahidi olarak anıyoruz" diye konuştu.

"Maalesef Suriye'deki Laik Devlet, bizlere Türkiye'nin sürekli kötü yanlarını öğretti. Elhamdülillah bu durum halkımızda aksi tesir yaptı. Bu yüzden de Suriye halkının, Türk halkına olan sevgi ve saygısı çok daha kuvvetlidir." diyen Suriye İhvan-ı Müslimin Başkanı Al-Shakfa, İslam kardeşliğinde her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Suriye İhvan Lideri Shakfa "Maalesef şu anda Müslümanlar hem Batı dünyasından gelen ve hem de laik yönetimlerden gelen zulümlere karşı koyup, mücadele ediyorlar" tespitinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanının Suriye konusunda yapmış olduğu açıklamada, Suriye'deki mevcut yönetimin yıkılması durumunda idarenin Müslümanlara geçeceği yönündeki açıklamasına dikkat çeken Suriye İhvan Lideri, Suriye'de halkın yüzde 85'inin ülkeyi yönetmesine karşı çıkıldığına dikkat çekti.

Müslümanlara düşen en büyük görevin, tüm İslam ülkelerinin bir araya gelerek düşmanlarına birlikte karşı koymak olduğunu dile getiren Suriye İhvan-ı Müslimin Başkanı Riyad Al-Shakfa şöyle konuştu: "Maalesef bizim en büyük problemimiz ise ayrı ayrı olmaktır. Ancak Elhamdülillah şunu görüyoruz ki, özellikle bu son Arap Baharı olaylarından sonra bir çok Müslüman ve Müslüman ülke bir araya gelerek işbirliği konusunda görüşmelere başlamıştır. Eğer Müslümanlar olarak bir araya gelirsek, dünyadaki hesaplar değişecek ve bizler gerçek yerimizi almış olacağız. Biz tüm Müslüman halklar ve ülkeler arasında bu işbirliği ve kaynaşmanın doğacağına inanıyoruz. Allah-u Teala'ya bize yardımcı olması için dua ediyoruz."

Kaynak: Milli Gazete

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?