Suriye Milli Koalisyonu'ndan IŞİD'e ağır itham

Suriye Milli Koalisyonu muhalif gruplardan IŞİD’in Esad rejimine hizmet ettiğini savundu

Suriye Milli Koalisyonu'ndan IŞİD'e ağır itham

A. Aydoğan Kalabalık - Dünya Bülteni / Kahire

Suriye Milli Koalisyonu,  Irak ve Şam İslam Devleti(IŞİD)’nin Suriye rejimi ile bağlantısı olduğu belirterek, örgütü Esad rejiminin istekleri doğrultusunda hareket etmekle suçladı.

Suriye Milli Koalisyonu IŞİD ve Esad rejimi arasındaki ilişki ile ilgili bir açıklama yaptı. Koalisyon’un IŞİD ile ilgili en etkin belirleyici tutumu olarak ifade edilen açıklamada, "Suriye Milli Koalisyonu Şam ve Irak İslam Devleti IŞİD’in terörist Esed rejimi ile ilişkisi ‘üyelik işkisi’dir. Örgüt Esed çetesinin doğrudan ve dolaylı olarak maşası gibi faaliyet göstermektedir. Örgütün ortaya çıkışı, hedefleri Suriye halkının kanını akıtma konusundaki tavrı ve ajandası Suriye Devrimi aleyhinedir. Bu konuda hiç bir şüphe yoktur" denildi.

Milli Koalisyon IŞİD’e Allah rızası için savaşmak niyetiyle katılan bütün iyi niyetli devrimci muhalifleri, örgütten bir an önce ayrılmaya çağırdı.

Ebu Rayyan olarak bilinen Türkiye sınır kapısı Süriye tarafı sorumlusu Tabib Hüseyin el Süleyman Haleb kırsalında yer alan Müsekkine beldesinde yaklanmış, işkenceye maruz bırakılarak öldürülmüştü.

Milli Koalisyon tarafından 2013 yılı faaliyet raporu da yayınlandı. Raporda, 2013 yılı içerisinde en az 150 Suriye savaç uçağı ve helikopterinin düşürüldüğü ve 9 bin askerin de öldürüldüğü duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 15:20
banner53
YORUM EKLE

banner39