banner15

'Suriye'deki ABD-Türkiye gerginliği çatışma riski düzeyinde'

Suriye'nin Türkiye sınırındaki PYD'nin işgali altında bulunan Tel Abyad'daki bazı binalara asılan ABD'ye ait bayrakları yeni bir krizi gündeme getirdi. Bazı yorumculara göre, Suriye operasyonlarında ABD-Türkiye ilişkilerinin geldiği düzey çatışma riskine kadar varmış durumda.

'Suriye'deki ABD-Türkiye gerginliği çatışma riski düzeyinde'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tel Abyad'daki bayrak krizi ve geçtiğimiz günlerde Özgür Suriye Ordusu'na ait askerlerin ABD özel kuvvetlerini bölgeden zorla çıkarmasıyla ilgili yeni iddialar ortaya atılıyor. Hürriyet gazetesinin Washington temsilcisi Tolga Tanış, Suriye'de ABD ile Türkiye yakınlaşmasının tehlikeli olabileceğine işaret ediyor. Tanış bugünkü yazısında "Amerikalılar, bölgedeki tek seküler kuvvet YPG’nin ortaklığında ısrar ediyor. Türkler ise terör örgütü saydığı YPG’nin bırakın ortak olmasını, elde ettiği yerlerden de kovulması ve onların yerine İslamcı gruplarla çalışılması için bastırıyor" vurgusunu yapıyor. Bu iki farklı yaklaşımın ABD ile Türkiye arasında gerginliğe sebep olabileceğini ifade eden Tanış "iki taraf, bu temel yaklaşım farkını aşmadan sahada omuz omuza savaş gerektiren bir angajman içine giriyor. Öyle olunca da, iş, Tel Abyad’daki gibi bir sıcak çatışma riskine kadar varıyor" sözleriyle tehlikenin altını çiziyor.

Tolga Tanış'ın Suriye'de tehlikeli yakınlaşma başlığıyla bugün yayımlanan yazısından bazı bölümler şöyle:

BAYRAK KRİZİ DEVAM ETTİ

"Amerikalılar, Tel Abyad’da kentin değişik bölgelerine bayrak asmaya devam ettiler. Çobanbey’de savaşan gruplardan birinin komutanı ise cumartesi telefonda konuştuğumuzda Amerikalıları Suriye’de istemediklerini ve bu konuda Türkiye’yle anlaştıklarını söyledi. “Nasıl anlaştınız” dedim. “Suriye’ye geçmeyecekler, Türkiye tarafında kalacaklar, Türk kardeşlerimiz bize söz verdi” dedi. Ve halihazırda yaşanan kriz sonrası, bölgede bulunan iki grubun harekâttan çekildiğini söyledi. Biri El Rai’de 150 silahlı gücü olan Ahrar el Şarkiye. Diğeri ise aynı zamanda MOM birliği (CIA’in desteklediği) olan ve Çobanbey’den 200 savaşçısını alıp ayrılan Sukur El Cebel.

Neden tehlikeli bir yakınlaşma olduğuna gelince... Türkiye ve ABD, Suriye’de birlikte çalışmak istiyorlar. Ancak sorun, her iki taraf da bu işbirliğinin kendi savunduğu çizgide olmasında diretiyor. Amerikalılar, bölgedeki tek seküler kuvvet YPG’nin ortaklığında ısrar ediyor. Türkler ise terör örgütü saydığı YPG’nin bırakın ortak olmasını, elde ettiği yerlerden de kovulması ve onların yerine İslamcı gruplarla çalışılması için bastırıyor. Ve iki taraf, bu temel yaklaşım farkını aşmadan sahada omuz omuza savaş gerektiren bir angajman içine giriyor. Öyle olunca da, iş, Tel Abyad’daki gibi bir sıcak çatışma riskine kadar varıyor."

WASHİNGTON'U SIKINTILI SÜREÇ BEKLİYOR

"Washington sıkışmış durumda. Bir yanda müttefik ülke Türkiye’nin taleplerine cevap vermek zorunda. Bir yandan da muhalif grupların radikallerden kopmaları için “demarbling” dedikleri yeni bir çaba içinde. Lafın kendisi bile meselenin zorluğunu anlatıyor aslında. İslamcı gruplar bir mermerin damarları gibi iç içe geçmiş durumdalar. Ve şimdi onlardan birbirlerinden uzaklaşmalarını istiyorlar."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35