banner39

Suriye'den Türkiye'ye kaçışlar sürüyor

Rejim güçlerinin Rakka kentine düzenlediği hava saldırısından kaçan Suriyeliler Türkiye'ye sığınıyor. Ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda dün de 76 kişi öldü

Güncel 11.12.2013, 12:20 11.12.2013, 12:20
Suriye'den Türkiye'ye kaçışlar sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Akçakale Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturuyor.

Rejim güçlerinin Rakka kentine yönelik düzenlediği hava saldırısında çok sayıda Suriyeli hayatını kaybetti. Çatışmaların yoğunlaşması üzerine yaşadıkları toprakları terk eden Suriyeliler, Akçakale Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapıyor. 

Suriyeli İsmail Lühmey, gazetecilere yaptığı açıklamada, Esed rejimine ait uçakların Rakka'nın değişik noktalarına düzenlediği hava saldırısı nedeniyle birçok kişinin Türkiye'ye kaçtığını söyledi.

Muhammet Halil ise ülkede yaşanan çatışmalar ve kış nedeniyle hayatın her geçen gün zorlaştığını ve uçakların birçok hedefi bombaladığını kaydetti. 

Bu arada ülkelerine dönmek isteyen bazı sığınmacılar gümrük kapısını kullanarak Suriye'ye geçiş yapıyor. Öte yandan, Suriye'de rejime bağlı ordu birliklerinin yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyonlarda 22'si çocuk, 13'ü kadın 76 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejim güçlerinin muhaliflerin denetimindeki bölgelere roket, havan topu ve savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırılar sonucu Şam'da 24, Halep'te 23, Dera'da 17, Rakka ve Hama'da 3'er, Deyru'z Zor, Humus ve İdlib'te ikişer olmak üzere 76 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bu arada Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, Şam'ın Duma banliyösünde ülkedeki olayları takip eden ve belgeleyen 4 insan hakları savuncusu aktivist avukatın, kimliği belirsiz kişilerce bürolarından alınarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü ifade edildi.

Kaçırılanların Raza Zeytuni, Vail Hamad, Semir Halil ve Nazim Hamadi olduğu belirtilen açıklamada, aktivistlerin hayatlarından endişe edildiği kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Halep'in Mesakin Hanu mahallesini bombaladığı ve bombalanan bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini aktardı.

Muhalif İslami Cephe'ye bağlı birliklerin Halep'te 80. Tugay'ın içerisinde önemli yerler ele geçirdiğini vurgulayan SRGC, kentte muhaliflerin denetiminde olan bölgelerin rejimin ağır saldırılarına maruz kaldığını, çok sayıda ev ve işyerlerinin hasar gördüğünü iletti.

Hizbullah destekli rejim güçlerinin Şam'ın Nebek beldesine kara ve havadan saldırdığını aktaran SRGC, beldeye uzun süredir tıbbi malzeme ve temel gıda malzemelerinin girişinin yapılamadığını bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?