banner39

Suriyeli göçmenler bayramı buruk karşıladı

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kilis'te konaklama alanlarında barınan Suriyeliler Ramazan bayramını ülkelerinden uzak karşılamanın burukluğunu yaşıyor

Güncel 08.08.2013, 11:23 08.08.2013, 11:23
Suriyeli göçmenler bayramı buruk karşıladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kilis'te konaklama alanlarında barınan Suriyeliler, Ramazan Bayramı'nı ülkelerinden uzak geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye gelen ve İslahiye ilçesindeki çadır kentte barınmaları sağlanan Suriyeliler, çadır kent içerisindeki 1 No'lu Camide ülkelerinden uzakta bayram namazı kıldı. Cemaatin bir kısmı kalabalık nedeniyle dışarıda namaz kıldı.

Bayram namazı öncesinde tekbirler getirildi, dualar edildi. İki gözü görmeyen Abdürrezzak Halaf'ın kıldırdığı bayram namazından sonra birlik ve beraberlik konulu hutbe verildidi. Halaf, hutbesinde "bütün inanlar kardeştir" dedi. Bayram namazından sonra birbirlerine sarılan cemaat bayramlarını kutladı.

Suriye'nin İdlip kentinden 16 ay önce 10 kişilik ailesiyle İslahiye çadır kentine gelen 50 yaşındaki Muhammed Husrum Türkiye'ye teşekkür etti. Husrum, "Vatandan ayrı bayram yapması çok zor bir şey. Bu zulüm bitecek güneş doğacak inşallah. Evimiz, çocuklarımız gitti" dedi.

Nizip ilçesindeki çadır kentte yerleştirilen Suriyeliler de bayram namazını tesisteki çadır mescitlerde kıldı. Kılınan namazın ardından Suriye'deki olayların son bulması için okunan dua sırasında bazı Suriyeliler gözyaşı döktü.

Suriyelilerle bayram namazı kılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ve Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz, sığınmacılarla bayramlaştı. Duygulu anların yaşandığı bayramlaşma esnasında Suriyeli bazı vatandaşların Milletvekili Şahin'e sarılarak ağladığı görüldü.

Şanlıurfa

Akçakale'deki Süleyman Şah Konaklama Tesisi'ne yerleştirilen Suriyeliler ise çadır kentteki ana caddede serilen halılar ve namazlıklar üzerinde saf tuttu.

Bayram namazını kıldıran Suriyeli imam, hutbede İslam ülkelerinde ve özellikle Suriye'de yaşanan olaylara değinerek birlik ve beraberlik mesajları verdi, kendilerine kucak açan Türk halkına ve Türk yetkililerine teşekkür etti.

Bazı Suriyelilerin duygulandığı namazın ardından ülkelerinde yaşanan çatışmaların bir an evvel sona ermesi için dua eden Suriyeliler, kucaklaşarak bayramlaştı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta bayram namazını Sahra Hastanesi bahçesinde kılan Suriyeliler, çadır ziyaretleri yaparak birbirleriyle bayramlaştı.

Suriyeli Süreyya Hammido, savaştan kaçarak tek başına çocuklarını ve yakınlarını bırakarak Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, "Nasıl bayram yaşayacağım? Neyim var neyim yok her şeyim gitti. Evlerimizi bombaladılar, çocuğumu öldürdüler, diğer çocuklarımı da orada bırakarak tek başıma Türkiye'ye sığındım. Bize kucak açan Türklerden Allah razı olsun. İnşallah olaylar biter ve çocuklarımın yanı döner bundan sonra barış içinde yaşarız" dedi.

İzzet Bitar da kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Türk devletine minnettar olduklarını belirtti. Velid Elhacci ise memleketten uzakta ramazanı bile hissedemediklerini, çocuklarına giyecek bile alıp onları sevindiremediğini ama bu ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılandığını kaydetti.

Kilis

Kilis'teki konteyner kentte barınan 14 bin Suriyeli, bir bayramı daha ülkelerinden uzakta geçirmenin hüznünü yaşadı. Konteyner kent içerisinde bulunan Şam Camisinde namaz kılan Suriyeliler, ülkelerindeki iç savaşın sona ermesi için dua etti. Din görevlisi bayram namazında okuduğu hutbede dileklerinin Beşşar Esad iktidarının sona ermesi ve daha özgür bir Suriye olduğunu söyledi.

Suriyeli çocuklar ise bayram sabahında kendilerine dağıtılan şeker ve çikolatalarla mutlu oldu. Tekbir sesleriyle tamamlanan bayram namazının ardından camiye gelen Suriyeliler birbirleriyle bayramlaştı.

Bu arada bir grup Suriyeli, Beşşer Esad aleyhine davul eşliğinde slogan attı.

Suriyeli Nazım Bistami, gazetecilere yaptığı açıklamda, bayramı ülkelerinden uzakta geçirmenin hüznünü yaşadıklarını ifade etti.

Suriye'de bayramların ayrı bir yeri olduğunu konteyner kentte bayramı buruk geçirdiklerini dile getiren Bistami, "Ülkemizde bayram daha güzel geçiyor. Burada akrabalarımızdan ayrı kaldığımız için bayramın pek tadı yok. Sadece bayram olduğu için seviniyoruz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?