banner39

Suriyeli muhalifler Şam patlamalarını reddetti

Suriye Ulusal Meclisi Devrim Komiteleri Büro Başkanı Cemal El-Vadi MAZLUMDER'de Şam patlamaları ile ilgili açıklama yaptı

Güncel 11.05.2012, 15:36 11.05.2012, 16:28
Suriyeli muhalifler Şam patlamalarını reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Ulusal Meclisi Devrim Komiteleri Büro Başkanı Cemal El-Vadi, Şam'da dün sabah gerçekleşen ve onlarca kişinin ölümüne, yüzlercesinin de yaralanmasına sebep olan patlamalar ile ilgili olarak Esad rejimini suçladı.

Cemal El-Vadi ile Ulusal Meclis Devrim Komiteleri üyeleri bugün MAZLUMDER İstanbul Şubesi'nde bir basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Toplantıda MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt  Sarıyaşar  Suriye Ulusal Meclisi Devrim Komiteleri Bürosu adına Cemal El-Vadi tarafından hazırlanan basın açıklaması metnini Türkçe olarak okudu.

Metinde şu ifadelere yer verildi: "Kanlı rejimin yaptığı zulümler açıkça tüm dünya tarafından bilinmektedir. Suçlamaların muhaliflere yöneltilmesi traji-komik olmasının yanında iğrençtir de. Biz Devrim Komiteleri olarak, Suriye Devriminin barışçıl özelliğinin altını çiziyoruz. Bu devrim sürecinde kim ki silaha sarılmışsa onlar kendi halkına ve sivillere ateş etmeyi reddeden ve Esed'in ordusundan ayrılan şerefli askerlerdir. Bunlar kendi aralarında Özgür Askeri Komiteler kuran yiğitlerdir. Onların işi halkımızı korumak, direnişin Barışçıl olarak devem etmesini sağlamaktır. Kesinlikle sabotaj, bombalama ve imha siyasetini ve yakıp yıkma yöntemlerini reddetmektedirler. Bizler son patlamayı,  gerçekte rejimin ülkeye gelen uluslararası gözlemci heyetinin görevini sonlandırmaya yönelik zincirleme çabalarından birisi olarak görüyoruz".

Sarıyaşar'ın ardından Suriye Ulusal Meclisi Devrim Komiteleri Üyesi Muhammed Satla basın açıklaması metnini Arapça olarak okudu.

Daha sonra Suriye Ulusal Meclisi Devrim Komiteleri Büro Başkanı Cemal El-Vadi bir konuşma yaptı. El-Vadi konuşmasında BM'yi Suriye'deki saldırıların sorumlularını kınamaya çağırarak uluslararası bir heyetin de bölgede gerekli araştırmaları yapması gerektiğini söyledi. Kendilerinin elinde görüntü ve seslerden oluşan çok fazla belge bulunduğunu ifade eden El-Vadi, Suriye rejiminin işkence ile yarattığı yalancı itirafçıların gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyemeyeceğini belirtti. El-Vadi konuşmasının devamında "Patlamalardan sonra bölgeye basının girmesine izin verilmiyor ve bu süreçte de deliller karartılıyor. Suriye rejimi olayların sorumlusu olarak El-Kaide'yi ya da başka grupları gösteriyor. Bu, rejimin düştüğünün belirtilerindendir. Bunlar Esad Rejiminin son kozlarıdır. Biz, dünyayı yalanları ile kandıran Suriye BM Temsilcisi Caferi'nin görevinden alınması ya da en azından Suriye muhalefetinden bir temsilcinin de BM'de bulunmasını, Suriye'de ölüm ve bombalamaların durdurulması ve gerekli önlemlerin alınmasını, Annan planının başarısız olduğunun da ilan edilmesini talep ediyoruz" diyerek Türkiye Hükümeti'nden de destek beklediklerini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?