banner39

Suriyeli sığınmacılara 'Kızılay kart'

Gaziantep'teki Islahiye çadır kentinde kalan Suriyeliler, para yüklenen çipli kartlarla marketlerden alışveriş yapabiliyor

Güncel 27.04.2013, 12:41 27.04.2013, 12:44
Suriyeli sığınmacılara 'Kızılay kart'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Islahiye'deki çadır kentte kalan Suriyeliler, "Kızılay kart" uygulamasıyla ihtiyaçlarını karşılayarak kendi yemeklerini yapabiliyor.

Afet ve Acil Müdahale Durum Yönetimi (AFAD) İl Müdürlüğü yetkilileri, kamplardaki Suriyelilerin dağıtılan her yemeği yiyemediğini tespit ederek, sorunun çözümü için harekete geçti.

Gaziantep Üniversitesince yapılan ankette, Suriyelilerin yüzde 80'inin kendi yemeklerini yapmak istediğinin belirlenmesi üzerine "Kızılay kart" uygulamasına geçildi.

Uygulama kapsamında, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Örgütü (FAO) hibelerinden sağlanan bütçeyle Türk Kızılayı koordinasyonunda AFAD tarafından çipli kartlara para yüklendi.

Suriyeliler, sadece kamp içindeki marketlerde kullanılabilen kartlarla alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılıyor, aldıkları gıda maddeleriyle kendi yemeklerini yapıyor.

Islahiye Çadır Kent Müdürü Yusuf Temli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kart uygulamasıyla Suriyeli misafirlerinin kendi yemeklerini yapabildiğini anlattı.

Kartlara kişi başına aylık 80 lira yüklendiğini belirten Temli, "Daha önce bazı misafirler dağıtılan yemekleri yemiyordu. Kart uygulamasıyla, yaşanabilecek israfın önüne geçildi. Karta paranın tamamını yatırmıyoruz. 15 günde bir 40'ar lira yatırıyoruz. Böylece paranın tamamının kısa sürede bitmesini ve bu konuda oluşabilecek bir sıkıntıyı da engellemiş oluyoruz" dedi.

''HERKES DAHA HUZURLU, MUTLU''

Islahiye çadır kentteki market işletmecilerinden Yasin Doğan da daha önce yemek nedeniyle sığınmacılar arasında huzursuzluklar yaşandığını söyledi.

Suriyelilerin "Kızılay kart" sayesinde istedikleri yemekleri yaptığını, bu nedenle daha huzurlu ve mutlu olduğunu dile getiren Doğan, marketlerde alışverişlerden dolayı yoğunluk yaşandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?