banner15

Suriyeli sığınmacıların kış telaşı

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıların havaların soğumasıyla "kış çilesi" başladı.

Suriyeli sığınmacıların kış telaşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacıları kış hazırlığı telaşı sardı.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde havaların soğumaya başlamasıyla kış mevsimini nasıl atlatacaklarını düşünen Suriyeli sığınmacılar, barındıkları derme çatma yapıları kışa hazırlıyor.

Suriye'deki savaştan kaçarak geldikleri Şanlıurfa'da bir süre kamplarda kalan ve sonra Van'a gelen Nasır ailesi,  çok zor yıllar yaşadıklarını söylediler.

Savaş nedeniyle ailece perişan olduklarını belirten Kiraz Nasır, "Suriye'de okul bombalanmasında bir çocuğumu başka bir saldırı da ise babamı kaybettim. Savaştan kaçıp buralara kadar geldik. Kaldığımız evin duvarlarının çatlak ve sıvasız olmasından ötürü içeri hiç ısınmıyor. Battaniyelerle duvarları kaplayarak soğuktan korunmaya çalışıyoruz. En küçük çocuğum soğuktan sürekli hastalanıyor" diye konuştu.

"GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki IŞİD saldırılarından kaçıp Van'a gelen ve 3 çocuğuyla çadırda yaşayan Nebi Yasin ile eşide soğuklardan şikâyetçi. Van'da onlarca ailenin çadırda kaldığını ve yakacak sıkıntısı yaşadığını belirten Nebi Yasin, "Komşularımız sağ olsun her öğün bize yemek gönderiyor. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Vatanımızı çok özlüyoruz. Savaş bitip her şey normale dönerse oraya geri dönmeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Yasin'in eşi Gule de çadırda çocuklara bakmanın çok zor olduğunu ancak başka çarelerinin bulunmadığını söyledi. Savaşların yaşamlarında derin izler açtığının altını çizen Gule, "Bize yardımcı olurlarsa seviniriz. Çocuklarımla çok mağdur oluyorum. Kar yağmak üzere. Birçok ihtiyacımız var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35