banner39

Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar aynı tuvale resim çizdi

Yeryüzü Doktorları'nın "İki El Bir Fırça" projesi kapsamında Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar tarafından yapılan resim çalışmaları 25-30 Mayıs arasında Taksim Metrosu'nda sergilenecek

Güncel 22.05.2015, 10:29 22.05.2015, 17:14
Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar aynı tuvale resim çizdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeryüzü Doktorları’nın desteği ile gönüllü üniversiteli öğrenciler tarafından oluşturulan "İki El Bir Fırça" projesinin ilk aşaması tamamlandı. Proje boyunca Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar tarafından üretilen resim çalışmaları 25-30 Mayıs tarihleri arasında Taksim Metrosu Sergi Alanında sergilenecek.

İki El Bir Fırça projesi kapsamında ülkelerinden koparılan Suriyeli çocuklar ve aynı yaşlarda olan Türkiyeli çocuklar bir araya geldi. Ortak zeminde buluşan yaklaşık seksen Suriyeli ve Türkiyeli çocuk aynı tuvale hayallerini, kendi dünyalarını ve ortak duygularını aktardı.

Yeryüzü Doktorları Psikososyal Destek Birimi tarafından yürütülen projede temel amaç; ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Suriyeli çocukların dâhil oldukları yeni topluma ve insanlara yabancılaşmalarını engellemek, yaşadıkları sorunları güvenli bir ortamda aşabilmelerini sağlamaktı. Bir diğer yandan da yine aynı yaşlarda bulunan Türkiyeli çocukların tanıdık olmadıkları bu yeni gruba karşı sağlıklı tepkiler verebilmeleri ve Suriyelilere karşı toplum tarafından geliştirilen olumsuz tavırların etkisinden kurtulmaları amaç edinildi.

Bu amaç doğrultusunda İstanbul’da faaliyette olan, Suriyeli mülteci çocukların eğitim gördüğü bir okul ile yerel bir okulda okuyan, aynı yaş gurubuna ait ikişer sınıf belirlenerek öğrenciler bir araya getirildi. Çocuklarla yapılacak çalışmalar ile ilgili daha önceden eğitim almış koordinatörler eşliğinde kaynaştırıcı dramalar, oyunlar ve etkinlikler yapıldı. Birbirileri ile oyun aracılığıyla tanış olan çocuklar aralarında arkadaşlık bağı geliştirdiler ve farklılıklarını birlikteliğe çevirdiler. Çocuklar aynı sanat çalışmaları etrafında toplanarak duygularını yaptıkları etkinliklere aktardılar.

Çocukların tüm farklılıklarını yıkarak ortaya çıkardıkları bu çalışmalar 25-30 Mayıs tarihleri arasında Taksim Metrosu Sergi Alanı’nda sergilenecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?