banner39

Suriyeliler ülkelerine dönüyor

Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyelilerin, kimlik kontrolleri ve üst aramalarının ardından ülkelerine geçişlerine izin veriliyor

Güncel 08.09.2016, 15:46 08.09.2016, 15:46
Suriyeliler ülkelerine dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, Kurban Bayramı öncesi ülkelerine döndü. 

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyelilerin, kimlik kontrolleri ve üst aramalarının ardından ülkelerine geçişlerine izin veriliyor.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 Suriyeli, işlemleri tamamlandıktan sonra eşyalarıyla Kobani'ye (Ayn el-Arap) geçti.

Kurban Bayramı'nda ülkelerinde olacakları için heyecan duyduklarını belirten Suriyeliler, Türk halkına teşekkür etti.

Suriyeli Fatma Hamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun sürenin ardından ülkesine döndüğü için mutlu olduğunu söyledi.

Yaklaşık 2 yıl sonra bayramı vatanında geçireceği için heyecan duyduğunu ifade eden Hamo, zor zamanlarında kendilerine sahip çıkan Türkiye'ye minnettar olduklarını dile getirdi.

Muhammed Hamza da savaştan kaçan ailesiyle yaklaşık 2 yıldır Şanlıurfa'da bulunduklarını ve artık ülkelerine dönmeye karar verdiklerini anlattı.

Fırat Kalkanı Harekatı ile barış umutlarının arttığını vurgulayan Hamza, ülkelerindeki savaşın artık son bulmasını istedi.

Kasım Cellud ise doğup büyüdüğü toprakları çok özlediğini ancak Türkiye'den ayrılacağı için biraz da hüzünlü olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?