banner39

Suriye'ye sınırdan uyarı gitti

Kilis Öncüpınar sınır kapısında toplanan sivil toplum kuruluşları Beşşar Esad rejiminin özgürlük isteyen halka uyguladığı katliamı protesto etti

Güncel 20.05.2011, 14:22 20.05.2011, 19:21
Suriye'ye sınırdan uyarı gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sivil Toplum Kuruluşları Kilis Öncüpınar sınır kapısından toplanarak Suriye'yi protesto etti.

Aralarında MAZLUMDER ve İHH'nın da bulunduğu Anadolu'dan onlarca STK, Öncüpınar sınır kapısında toplanarak özgürlük taleplerini dile getirmek için gösteri yapan halka şiddet uygulayan Suriye yönetimini protesto etti. Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin de destek verdiği eyleme yoğun bir katılım oldu.

Suriye Halkıyla Dostluk Platformu'nun çağrısıyla toplanan vatandaşlar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı protesto etmek için Kilis'in Öncüpınar sınır kapısında bir araya geldi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen "Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu" üyeleri, Suriye yönetimini, Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nda protesto etti. Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Öncüpınar Sınır Kapısı ile konvoyun geçiş güzergahında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gaziantep'ten Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Mazlumder, İHH, Anadolu Platformu, Anadolu Medeniyetler Derneği ve Bülbülzade Vakfı temsilcileri, Suriye yönetimi aleyhinde dövizler ve pankartlar taşıyıp, çeşitli sloganlar attı. Göstericiler arasında daha önce Suriye'den kaçanlar da yer aldı. 
Kilis İHH Yöneticisi Hüseyin Levent Külekçi, Suriye halkının bir katliamla karşı karşıya olduğunu ileri sürerek, "Bu insanlık suçunu durdurmak gerekiyor" dedi.

Suriye'de 1982 yılında Hama'da yaşanan katliamdan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli Dr. Hamdi Osmanoğlu da Baas rejiminin sona ermesi gerektiğini ifade ederek, "Suriye'deki kardeşlerimize sahip çıkmak için burada toplandık. Bu zulüm bitene kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Artık yeni bir katliam istemiyoruz. Hama ve Humus katliamlarını unutmadık. " şeklinde konuştu.

İHH yöneticisi Osman Atalay da Suriye'deki olayların ikinci ayını doldurduğunu, 1982 yılında yaşanan katliamın bir tekrarından korkulduğunu belirterek, şunları söyledi: "Geçen akşam Hama şehrinin etrafı tanklarla çevrildi. 1982 yılında yaşanan bir katliamın tekrar etmesinden korkuluyor. Deraa, Humus ve Banyas şehirlerinin tüm dünya ile bağlantıları kesilmiş durumda. BM ve Kızılhaç'ın yardım ve gözlem talebine Suriye devleti hayır diyor. Şu ana kadar gelen haberlerde 9 bin gözaltı, 900 ölü ve binlerce yaralı var. Tutuklular, okul, fabrika ve stadyumlarda bekletiliyor. Şehirde gıda ve ilaç sıkıntısı var. Bizler vicdan sahibi insanlar olarak Suriye'de yapılan katliam ve zulme asla seyirci kalmayacağız, tüm insanlığı da duyarlı olmaya çağırıyoruz. " dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?