'Sürpriz trafik cezası' dönemi kapanıyor

Kesilen trafik cezalarının uzun aradan sonra muhatabına 'sürpriz bir şekilde' çıkmasının neden olduğu mağduriyeti gideren yeni bir sistem başlatıldı

'Sürpriz trafik cezası' dönemi kapanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trafik para cezalarının sisteme geç işlenmesi sebebiyle araç sahiplerinin karşısına çıkan sürpriz cezalar sona eriyor.

Vatandaşın mağduriyetine yol açan sürpriz trafik cezalarını bitirecek adım atıldı. Trafik para ceza tutanaklarının tamamı Maliye'ye elektronik ortamda gönderilecek.

İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yıllar önce kesilen trafik para cezalarının sisteme geç işlenmesi sebebiyle araç sahiplerin karşılaştıkları sürpriz cezalara ilişkin uzun süredir çalışıyordu.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre, trafik para cezası üç nüsha olarak düzenlenecek. Birinci nüshası kural ihlalinde bulunan ilgiliye verilirken ikinci nüsha görevlinin bağlı olduğu kurumun ilgili birimine muhafaza edilmek üzere teslim edilecek.

Ceza tutanaklarına ilişkin bilgiler elektronik ortama aktarıldıktan sonra bu veriler Maliye Bakanlığının ilgili birimleri ile elektronik ortamda paylaşılacak.

Tebliğ edilen tutanaklara ilişkin bilgiler, cezanın kesinleşmesinden sonra takip ve tahsili için yedi iş günü içinde elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 10:18
banner53
YORUM EKLE

banner39