Suruç patlamasında son durum: 32 ölü, 40 yaralı

Suruç'taki patlamada ölenlerin sayısının 32'ye yükseldiği; hastanedeki yaralıların sayısının ise 40 olduğunu açıklandı

Suruç patlamasında son durum: 32 ölü, 40 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suruç'taki saldırıda ölü sayısının 31'e yükseldiğini, hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının ise 40 olduğunu söyledi. Sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise ölü sayısı 32 olarak güncellendi.

Kurtulmuş, beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Vali İzzetin Küçük, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve ilgili kurum temsilcileriyle, valilikte düzelenen değerlendirme toplantısına katılan Kurtulmuş, daha sonra  geçtiği Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde Suruç'taki patlamada tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

"BU İŞİ YAPANLAR, YAPTIRANLAR KİMLERSE BUNLARI LANETLİYORUZ"

Kurtulmuş, hastaneden valiliğe dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Milletçe çok ağır fatura ödediğimiz bir gün. Kim tarafından yapılırsa yapılsın terörün muhatabı insanlıktır. Bugün teröristler, Suruç'ta insanlığı öldürmüştür.  Elleri kırılsın, lanetliyoruz. Bu işi yapanlar, yaptıranlar kimlerse bunları lanetliyoruz" dedi. 

"78 milyon olarak biraya gelip bütün farklılıklarımızı unutarak terör belasına karşı dimdik ayakta durma vaktidir" diyen Kurtulmuş, "Bugün bu anlamda dayanışma, birlik, farklılıklarımızı öteleme günüdür" şeklinde konuştu.

"GERÇEKTEN AĞIR VE HÜZÜNLÜ BİR TABLO"

Olay yerinden ilk andan itibaren 104 yaralının hastaneye ulaştırıldığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"30 tanesi ölmüştü. Akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. Böylece 31 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. Hastanelerde 40 yaralı var. Bunların bir kısmı ağır. Gerçekten ağır ve hüzünlü bir tablo. Türkiye'nin dört tarafından gelen insanlar var. Gördüğümüz kişiler arasında Hatay, Kastamonu, Birecik ve Adana'dan gelenler vardı. Bu insanlar, hain saldırının kurbanı olarak hastanedeler."

Bugün sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise ölü sayısı 32 olarak güncellendi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin en iyi 25 bomba uzmanının olay yerine sevk edildiğini belirterek, canlı bomba olma ihtimalinin bütün detayıyla ortaya konulmaya çalışıldığını söyledi.

"SALDIRININ ARKASINDA NE VARSA KİM VARSA AYDINLATILACAK"

Saldırının arkasında IŞİD’in olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, bu saate kadar hiçbir örgütün saldırıyı üstlenmediğini söyledi.

Bu tür örgütlü faaliyetlerde, örgütlerin kendilerince uygun gördükleri zamanlamayla üstlendiğini işaret eden Kurtulmuş, "O da kuvvetli ihtimallerden birisidir. Sonuna kadar bunlar araştırılacak. Saldırının arkasında ne varsa kim varsa aydınlatılacak" dedi.

"EN UFAK DETAY KAÇIRILMAMAYA ÇALIŞILIYOR"

Kurtulmuş, saldırıyı gerçekleştirenin 18 yaşındaki bir kız olduğu iddiasına ilişkin soruyu, şöyle cevapladı:

"Bazı çevreler ortalığı karıştırmak için bir sürü bilgiler üretir. Bilgiler doğrulandıkça sizinle paylaşılacak. Her şey kontrol altında. En ufak detay kaçırılmamaya çalışılıyor. Hiçbir şey ihmal edilmeye çalışılıyor. Bu tür bilgiler var ama sonuçta netleşmiş bir şey yok. Titizlikle hiç bir detayı kaçırmadan olayı değerlendirmeye gayret ediyoruz. Uzmanlarımız her türlü çalışmayı yaptılar ve yapmaya devam ediyor. Milletimizin başı sağolsun."

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 10:31
banner53
YORUM EKLE

banner39