banner39

Sürücü koltuğunda sigara içilemeyecek

Özel araçların sürücü koltuğunda taksilerde olduğu gibi sigara içilemeyecek

Güncel 05.08.2013, 17:14 05.08.2013, 17:14
Sürücü koltuğunda sigara içilemeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı son yasa değişikliğinin ardından uygulanacak cezalara genelgeyle açıklık getirdi. Genelgeye göre, özel araçların sürücü koltuklarının da taksiler gibi yasak kapsamına alındı.

Sigara yasağını bir yıl içinde iki kez ihlal eden işletmeler üçüncü ihlalde 10-30 gün arasında kapatılacak. Kapatma yasağıyla ilgili ilk ihlalin gözetileceği tarih 11 Haziran sonrası kabul edilecek. Sağlık Bakanlığı son yasa değişikliğinin ardından sigara yasağını ihlal eden işletmelere uygulanacak cezalara genelgeyle açıklık getirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Turan Buzgan imzalı genelgede 11 Haziran'da yürürlüğe giren yasa değişikliğinin kapsamı anımsatılarak, illerde uygulamada gözetilmesi gereken hususlara dikkat çekildi.

Genelgede, özel araçların sürücü koltuklarının da taksiler gibi yasak kapsamına alındığı, buralarda da sigara yasağının ihlal edilmesi halinde cezai işlem uygulanması gerektiği bildirildi.

KOKULU NARGİLE, ELEKTRONİK SİGARA DA YASAK

Genelgeye göre tütün içersin ya da içermesin, elektronik sigara ve bitkisel nargile gibi tütün ürününü taklit eden her türlü ürün "tütün ürünü" kabul edilecek ve aynı yasaklara tabi olacak.
Sigara yasağını ihlal eden işletmeler de yeni düzenleme uyarınca daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

İŞLETMELER ÜÇÜNCÜ İHLALDE KAPATILACAK

Sigara yasaklarını ihlal edenlere uygulanacak cazaları ağırlaştıran yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği 11 Haziran sonrası tütün ürünü tüketilmesine göz yuman işletmeler artık kapatılabilecek.
Genelgeye göre ilk ihlalde para cezası, yasanın öngördüğü alt ve üst sınırlar dahilinde belirlenecek. İhlalin tekrarlanması durumunda yine alt ve üst sınırlar dahilinde yeni bir ceza miktarı belirlenecek, bu ceza bir kat artırılarak tahsil edilecek. İkinci ihlal tekerrüründe ise belirlenecek yeni temel ceza, kendisinin iki katıyla toplanarak tahsil edilecek.

Üçüncü ihlal tekerrüründe ise işyeri 10-30 gün süreyle kapatılacak. Bir yıllık dönemde ihlalin tekrarlanması halinde kapatma cezaları aynı şekilde sürecek.

''CEZALARIN SIFIRLANMASI DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL'' 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genelgenin kapatma cezasıyla ilgili ilk ihlalin ne zaman dikkate alınması gerektiğine açıklık getirdiğini bildirdi.

Kapatma cezasıyla ilgili yasa 11 Haziran'da yürürlüğe girdiği için bir işletmeye kapatma cezası uygulanabilmesi için ilk ihlalin bu tarihten sonra olması gerektiğini anlatan Polat, şu bilgileri aktardı:

"11 Haziran'dan önce sigara yasağını ihlal eden işletmeler için yine o zamanki mevzuata uygun kesilen para cezaları tahsil edilecek. Yani 'cezaların sıfırlanması' diye bir şey söz konusu değil. Ama 11 Haziran sonrası ihlal olmuşsa, bu işletme artık 3. ihlalde kapatma cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bir yıllık süre de ilk ihlalin yapıldığı tarihten itibaren işleyecek. Bu bir yılık sürede sigara yasağı tekrar ihlal edilirse kapatma cezaları uygulanmaya devam edilecek. İlk ihlalin ardından, 365. günden sonra yapılacak ihlal ise o işletmenin kaçıncı ihlali olduğuna bakılmaksızın yine ilk ihlal sayılacak."

DENETİMLER TABLET BİLGİSAYARLA YAPILIYOR

Sigara denetimleri sırasında ihbar edilen adresin kolayca bulunması için GPS denilen sistem kullanılıyor. Geçen yılın Eylül ayından itibaren de tablet bilgisayarlarla online denetim sistemine (Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi) geçildi.

Sigara yasağının yürürlüğe girdiği Temmuz 2009-Haziran 2013 tarihleri arasında ülke genelinde bin 590 denetim ekibi ile 5 milyon 464 bin 157 denetim yapıldı, 48 milyon 531 bin 138 lira para cezası kesildi, bunun 5 milyon 451 bin 475 lirası tahsil edildi.

Dumansız Hava Sahası Denetim Sisteminin (DHSDS) faaliyete geçmesiyle yapılan denetimlerin sayısı ve etkinliği arttı.

DHSDS'nin faaliyete geçtiği 17 Eylül 2012 tarihinden sonra ise 1 milyon 411 bin 774 denetim yapıldı, 27 milyon 152 bin 811 lira para cezası uygulandı.

banner53
Yorumlar (1)
MACAL 8 yıl önce
Ben hukumetin bu mantigini anlamiyorum.Evede adam gonder hatta kamera koy alayini gozetle.Dunyada baska sacma ne is var desen bizden cikar.Koltukta icilmeyecekmis adam ozdl arabasinda ceker yolun sagina sana inat iki defa icer.Bu is artik komik olmaya basladi.Dedimya evede bekleriz.
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?