banner15

Süryani Kiliseleri temsilcileri Dışişleri'nde toplandı

Mardin ve Midyat’ta Hazine’ye devredilen kilise, manastır ve mezarlıklarla ilgili bürokratlar ve Süryani toplumu temsilcileri bir araya geldi.

Süryani Kiliseleri temsilcileri Dışişleri'nde toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Süryani toplumunun Avrupa’daki temsilcileri, Mardin ve İstanbul’daki Süryani Vakıflarını temsilcileri 1 Kasım tarihinde Dışişleri Bakanlığı'nda bürokratlarla bir araya geldi.

Mardin ve Midyat’ta Hazine’ye devredilen kilise, manastır ve mezarlıklarla ilgili bürokratlar ve Süryani toplumu temsilcileri bir araya geldi. Süryani toplumunun temsilcileri sorunların çözümü için yasal değişiklik yapılması gerektiğini gündeme getirirken, bürokratlar konuya ilişkin çalışma yapılacağını söyledi.

MÜLKİYET SORUNU

Görüşmede Süryani toplumu temsilcileri, Mardin ve Midyat’ta karşı karşıya kaldıkları mülkiyet sorunlarını gündeme getirdi. Hazineye devri gerçekleşen ibadethane ve mezarlıkların durumuyla ilgili bilgi verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı yerine Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrinin yapılmasının sorunları çözmediğini belirten Süryani toplumu temsilcileri, ibadethane ve mezarlıkların kendilerine iade edilmesini istedi.

Agos'ta yer alan habere göre Süryanilerin, Mardin ve Midyat’ta bulunan çok sayıda kilise, manastır ve mezarlıkları, 2012 yılının sorununda büyükşehir yasasında yapılan değişikliklerin ardından Mardin Valiliği tarafından 2016 yılında Hazine’ye devredilmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmişti. Kamuoyunda başlayan tepkilerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan tahsis iptal edilmişti. Hazineye devri gerçekleşen bazı kilise, manastır ve mezarlıklar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35