banner39

Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde idam protestosu

Suudi Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr'in idam edilmesi, Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi

Güncel 03.01.2016, 17:10 03.01.2016, 17:10
Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde idam protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR) üyeleri, Suudi Arabistan'ın Şii din adamlarından Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesini kınadı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup adına açıklama yapan CABİR Başkanı Hasan Karabulut, idam edilen Ayetullah Nemr'in, sadece Arabistan'da değil, dışlanan İslam toplumunun sesi, feryadı ve hamisi olduğunu iddia ederek, "Ayetullah Nemr, Arabistan'da iki farklı toplumun olduğunu açıkça ortaya koymuştu, mazlumlar ve zalimler. Ayetullah Nemr'i katletmek İslam toplumunu, ezilenleri, hakkı haykıranları, adaleti, özgürlüğü katletmekti. Ayetullah Nemr'in suçu, halkına, milletine eşit yurttaşlık, eşit yaşama hakkını istemektir, başka suçu yoktu" ifadesini kullandı.

Bu idamlara karşı çıkılmasını isteyen Karabulut, şu görüşleri dile getirdi:

"Müslümanlara sesleniyoruz, insanlığı huzur içerisinde yaşamak isteyen müminlere sesleniyoruz; gelin İslam'ı, Vehhabilerin esaretinden kurtaralım, gelin İslam'ı tekfirci anlayıştan kurtaralım. Biz Şia toplumu olarak, Caferiler olarak, biz Muhammedi dinden yanayız. Biz insanların özgürce yaşamasından yanayız, biz herkesin hakkını hukukunu elde edip yaşamasından yanayız. Bunun için biz diyoruz ki bölgede Sünni - Şia çatışması yoktur. Bölgede Vehhabi - İslam çatışması vardır. Mazlum insanın dini sorulmaz, onun için beklentimiz şudur ki bütün özgür insanlar, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu zulüm, bu cinayet karşısında tepkisini ortaya koysun ve kınasın. Böylece bu cinayetlerin, zulümlerin önü alınsın."

Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu Sözcüsü Mehdi Atam da "Başta hükümet yetkililerimiz olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez'in de bu cinayeti kınamalarını beklemekteyiz" ifadelerini kullandı.

Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Suudi Arabistan aleyhinde sloganlar atıldı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?