Tablet ihalesi bugün

FATİH Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılacak tabletler için bugün ihale yapılıyor, ihaleye 11 firma katılacak

Tablet ihalesi bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FATİH (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirle Haraketi) projesi kapsamındaki tablet ihalesinde en büyük alım ihalesi bugün yapılıyor. İhalede Microsoft, Apple, Samsung gibi büyük şirketlerin de aralarında bulunduğu 11 firma yarışacak.

Star'da yer alan habere göre, "FATİH" projesi kapsamında ikinci büyük ihale Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından bugün saat 10.30'da gerçekleşecek. İhaleye katılması beklenen 11 firma 675 bin adet tablet bilgisayar için yarışacak.

Projenin ikinci etabı olan 675 bin adetlik tablet için yapılacak ihalede, yaklaşık 500 milyon TL'ye mal olması beklenen tablet bilgisayar alımı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı 3 yılda toplam 15 milyon öğrenciye dağıtmayı planlıyor.

İLK PARTİ ARALIKTA

İhaleyi kazanan firma veya firmalar, tablet bilgisayarları 4 parti halinde teslim edecek.

İlk parti aralık ayında 50 bin, 2014 yılı ocak ayında 100 bin, şubat ayında 250 bin ve mart ayında ise 275 bin adet tableti teslim edecek. İhalede en önemli şart, tabletlerin Türkiye'deki üretim merkezinde kurulmasını içeriyor. Böylelikle Türkiye'de bilişim ekosisteminde yeni bir atmosfer yaratılması planlanıyor.

Yatırım yapacak dünya devinin Türkiye'de istihdam sağlamasının yanı sıra diğer ülkelere de buradan ihracat yapılması hedefleniyor. TÜBİTAK tabletlere ihtiyaçlara göre Ar-Ge çalışması yaparak bu cihazların yazılımını ve donanımını geliştirecek.

İhaleye katılan şirketler arasında, Samsung, Mobil Tel-Elektromed İş Ortaklığı, Vestel, Casper-Exper-Probil İş Ortaklığı, Apple, Telpa- Atmaca İş Ortaklığı, Microsoft, Arçelik, Toshiba, Hewlett Packard bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 08:49
banner53
YORUM EKLE

banner39