banner39

banner35

Tacikistan'da İslamcı partinin kadın yöneticisi serbest

Tacikistan'da partinni diğer yöneticileri ile birlikte tutuklanan İslami Uyanış Partisi hukuk danışmanı Zarafo Rahmani serbest bırakıldı

Güncel 07.09.2016, 13:35 07.09.2016, 13:35
Tacikistan'da İslamcı partinin kadın yöneticisi serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da faaliyetleri yasaklanan ve yöneticileri tutuklanan İslami Uyanış Partisi’nni kadın yöneticilerinden Zarafo Rahmani tahliye edildi.

Rahmаn’ın oğlu Mehmed Ozodi Radyosuna verdiği demeçte annesinin pazartesi günü serbest bırakıldığını açıkladı.

Mehmed Rahmani, annesinin sağlık durumunun iyi olmadığını ve uzun bir tedavi sürecinden sonra gazetecilerle görüşebileceğini kaydetti.

Daha önce Tacikistan Adalet Bakanlığı Ceza infaz bölümü Zarafo Rahmani’nin sadece iki yıl hapis cezasına çarptırıldığını ve onun dört küçük çocuğu olduğu için af kapsamında serbest kalabileceğini açıklamıştı.

Tacik avukat Abdukayum Yussufov de daha önce bu radyoya yaptığı açıklamada konu Zarafo Rahmani’nin ülke mevzuatına göre serbest bırakılması gerektiğini söylemişti.

Uyanış Partisinin Hukuk Danışmanı Zarafo Rahmani geçen sene partinin 13 üst düzey yöneticisi ile birlikte tutuklanmıştı. Parti yöneticilerine eski savunma bakanı Abdukhalim Nazarzade ile işbirliği ve Eylül ayındaki ayaklanmaya katılma suçu yönetilmiş ve bu kişiler Haziran ayında çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?