banner39

Tahir Elçi, 'hendekler kapatılsın, PKK çekilsin' demişti

Diyarbakır'da bugün saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin 11 Kasım günü, Silvan'da yaptığı açıklamada PKK'nın şehri terk etmesini istediği ortaya çıktı

Güncel 28.11.2015, 13:25 28.11.2015, 13:51
Tahir Elçi, 'hendekler kapatılsın, PKK çekilsin' demişti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde bugün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin daha önce PKK'nın tepkisini çekecek açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı. Tahir Elçi'nin Silvan'daki çatışmalar sırasında yaptığı açıklamada, örgütün silahlı mensuplarının ilçeyi terk etmesini istemişti.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde Kasım ayının ilk haftasında PKK'lıları etkisiz hale getirmek için düzenlenen operasyon kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan Tekel ve Mescit mahallerinde çıkan çatışmalar ve PKK'lıların tuzakladığı el yapımı patlayıcıların patlatılması sonucu 25 yaşındaki Süleyman Güzel hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

ELÇİ: OPERASYON DURSUN, SİLAHLI GRUPLAR ÇEKİLSİN

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, yönetim kurulu üyeleriyle Silvan'da incelemelerde bulunmuştu, Silvanlıların büyük mağduriyet yaşadığını belirterek, operasyonların durmasını ve mahallelerdeki silahlı PKK'lıların çekilmesini istemişti.

Elçi, "Silvan'da 9 gündür sokağa çıkma yasağı var ve ağır silahlar kullanılıyor. Ağır silahların kullanılmamasını ve mahallelerde hendek kazanların da silahlarını susturup, çıkmalarını istiyoruz. Vatandaşlar Silvan'da çok mağdur durumda.HDP milletvekilleri mahalleye girmişler, onlarda mahalleden çıkamıyorlar" demişti.

"HENDEKLER KAPATILSIN" DEMİŞTİ

Tahir Elçi, dört gün önce de Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hendekler kapatılması ve barikatların kaldırılması" çağrısında bulunmuştu. Açıklamaya, Mardin Barosu ve baroya bağlı avukatlar da destek vermişti.

Tahir Elçi, Mardin Barosu'nun katıldığı bir basın toplantısında, hendek ve barikat eylemlerinin neden olduğu hasara dikkat çekerek, yaşananlara bir an önce son verilmesini söylemişti.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, vatandaşların su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamadığını söylemiş, " Bu operasyonun gerekçesi olan o bölgedeki yasadışı silahlı grupların, silahlı faaliyetleri ve çokça konuşulan hendek, barikat gibi uygulamalar bir an önce sona ermelidir."demişti.

Mardin Baro Başkanı Çelebi Araz da, sokağa çıkma yasağının icrasına gerekçe olan yasa dışı örgütlerin bir an önce sivil alanlardan çekilmesi bir an önce o hendek ve barikatların kapatılması gerektiğini söylemişti.

PKK SALDIRILARINI KINAMIŞTI

Elçi'nin iki gün önce de PKK saldırılarını kınadığı ortaya çıktı.

Dyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin iki gün önce Mardin'in Nusaybin ilçesinde gazetecilere saldıran PKK yandaşı grubun saldırısını kınamıştı. Elçi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu gün Nusaybin'de halkın yaşadıklarını kayıt altına almaya çalışan HABERTÜRK muhabiri Ahmet Yokuş'a yapılan saldırıyı kınıyorum." demişti.

 

 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 13 Kasım'dan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla ilçeye giden Habertürk ekibine, PKK sempatizanı bir grup tarafından saldırıda bulunulmuştu.

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Diyarbakır Barosu Başkanı olarak görev yapan Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Elçi, 1992 yılından beridir Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyordu. 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapan Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanlığı yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyor. Elçi iki çocuk babasıydı.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?