banner15

Taksim saldırısını öven İtalyan'a sınırdışı

İstiklal Caddesi'ndeki saldırıyı Facebook hesabından 'klas' olarak değerlendiren İtalyan turist sınırdışı edilecek. Diyarbakır Nevruzu'na gitme hazırlıkları yapan İtalyan turistin saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiğini sandığı tahmin ediliyor

Taksim saldırısını öven İtalyan'a sınırdışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kısa bir süre önce geldiği İstanbul’da PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan 24 yaşındaki İtalyan turist kadın Giovanna Lanzavecchia’nın sınır dışı edileceği belirtildi. Lanzavecchia’nın, Taksim’deki terör saldırısını Facebook hesabından “çok klas” diye nitelemesi dikkat çekti.

İtalyan haber ajansı ANSA, polisin düzenlediği operasyonla Milanolu Giovanna Lanzavecchia’nın Cumartesi akşamı Sultanahmet’teki bir internet kafede gözaltına alındığını yazdı. Lanzavecchia’nın, sosyal medya hesaplarından PKK yanlısı içerikler paylaşmak ve örgütün propagandasını yapmakla suçlandığı belirtiliyor.

Geçen hafta İstanbul’a geldiği belirlenen Lanzavecchia’nın Sultanahmet’teki bir otelde kaldığı kaydedildi.

Gözaltına alındıktan sonra Yabancılar Şubesi’ne götürülen İtalyan kadının, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edileceği belirtildi. İtalyan Konsolosluğu yetkililerinin de, vatandaşlarının durumunu yakından takip ettiği aktarıldı.

Giovanna Lanzavecchia’nın, Taksim’de Cumartesi sabahı gerçekleştirilen ve canlı bombayla birlikte 5 kişinin öldüğü saldırının ardından Facebook hesabından yaptığı bir paylaşım ise dikkat çekti.

Lanzavecchia’nın, burada patlama olduğunu son dakika veren İngilizce bir haberi takipçileriyle “Taksim Meydanı. Çok klas bir şey (Piazza Taksim. Che figata)” sözleriyle paylaştığı görülüyor.

Yine Facebook paylaşımlarından Giovanna Lanzavecchia’nın, Nevruz nedeniyle Diyarbakır’a gitmeyi planladığı da anlaşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 08:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48