banner39

Taner Yıldız: Şirketin ruhsatının iptalini istemiştim

Yıldız, "Zaman ilerliyor. 18 işçi kardeşimizle ilgili umutlarımızın azaldığını söylemem gerekiyor" dedi. Yıldız, Soma'da aynı şirketin madenindeki kazadan sonra ruhsatlarının iptali için talimat verdiğini de söyledi

Güncel 30.10.2014, 10:57 30.10.2014, 14:30
Taner Yıldız: Şirketin ruhsatının iptalini istemiştim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Karaman Ermenek’te maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldız, maden ocağındaki çalışmaların kesintisiz devam ettiğini söyledi. Önceliklerinin suyu tahliye etmek olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Su tahliyesinde herhangi bir sıkıntımız olmadı ama suyu tahliye ettikçe arkasından çamurun ve bozulan tahkimatın geldiğini gördük. Suyu boşalıyoruz, yaklaşık yatayda 16 metreye kadar su boşaltıldı ancak boşalttığımız yerlerde bir kısım tahkimatın bozulmuş olmasıyla 1-2 metrelik çöküntüler oluştu. Bu bizim için hem suyu tahliye etmek hem çamuru tahliye etmek hem de bir yandan madencilikle ilgili tahkimat yapmayı zorunlu kılıyor. Zaman ilerliyor. 18 işçi kardeşimizle alakalı umutlarımızın azaldığını söylemem gerekir."

Yıldız, "Kaldı ki ilerleyen metrelerde göçüklerimiz olabilir. Burada basınçlı çamurla beraber su geldi. Nereyi dağıttığını, hangi tahkimatı bozduğunu şu anda bilmiyoruz. Göçük varsa da 'evet göçük oldu' deriz. Bu nereden kaynaklandığı son derece ortada. Buraya son derece basınçlı, çamurla beraber bir su geliyor ve oradaki ahşap tahkimatları çok rahatlıkla dağıtabilir. Dağıttığı yerden tavan çökebilir ama biz şu anda şantiyede, maden ocağında ne oluyorsa onu bire bir paylaşıyoruz. Böyle bir duyurunun, bilgilendirmenin haricindeki bilgilere de bence tevessül edilmemesi gerekir" dedi.

Bakan Yıldız, bir gazetecinin Soma'da bir işçinin öldüğü, 27 işçinin de yaralandığı, Kasım 2013'te kapatılan Uyar Madencilikle ilgili 'Soma'da Uyar Madencilik'te kaza yaşanmış ve maden kapanmış, sonrasında işçilerin mağduriyetleri vardı, oradaki ziyaretinizde işçilere madenciyi bulamıyoruz dediğiniz iddia ediliyor. Uyar madencilikte burada yeniden karşılandık. Bulunamayan maden sahibi ve 18 işçi aşağıda mı?' şeklindeki soru üzerine Ak Parti hükümetleri ve şahıslar olarak doğruyu ve gerçeği paylaştıklarını söyledi.

UYAR'LARIN RUHSATLARININ İPTALİNİ İSTEMİŞTİM

Yıldız, 'Biz Uyar madenciliğin çalışmalarından memnun değiliz. Ben bulamadığımızı söylemedim. Şunu söyledim. Üzerlerine ruhsatlı. Buradaki yapının amcasının olduğu söylendi. Soma'dan sonra, üzerlerinde ruhsat varsa ben bu ruhsatların kaldırılması talimatını verdim. Biz hem işçi kardeşlerimizin hukukunu koruyarak, hem de makul ölçülerde işçi sağlı ve işçi güvenliği sınırları içinde içinde yerli kömürün üretilmesiyle alakalı politikalar üretiyoruz. Burada dün sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler, eğer birisinin, ister işveren olsun, isterse kamunun, burada bir kusurluk var ki, işlem oluyor. Bunun açığa çıkmasıyla alakalı kimsenin bir tereddüttü olmasın bizim bu manada irademiz tamdır. Bir önceki kazada söylemiştim biz yalnızca dünyadaki yaptırım ve cezalar değil, ahretteki vebale inanan insanlarız. O yüzden kimsenin gözünün yaşına bakmayız. İster 'Uyar' olsun ister uymayan olsun. Bu konuda tavizimiz yoktur.'diye” konuştu.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI ELVAN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da "Son olan hadise, 'göçük' diye basına yansıyan hadise; oradaki 800 kodunda galerinin önemli bir kısmına, mil dediğimiz bir killi çamur tabaka katlamış. Bir kısmında da aşağı yukarı 1 metrelik kısmında da tahkimatın aşağı indiği görüldü ve bunun üzerine tahkimatla ilgili çalışmalar başlatıldı. Olan hadise budur" diye konuştu.

MADENDE KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ermenek'teki maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Maden ocağında kurtarma çalışmaları gece boyu devam etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da çalışmaları yerinden takip ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Gece boyunca ocakta çalışan görevliler, suyun tahliye işlemlerinin sürdüğünü ancak yer yer meydana gelen çökmelerin bu çalışmaları zorlaştırdığını söyledi.

Arama ve kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi Ali Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, madende yer yer çöküntüler oluştuğunu, bu çöküntülerin temizlenerek hareket edildiğini belirtti.

Çalışmalar kapsamında açılan yerleri sağlamlaştırdıklarını ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

"Açılan yerlere bağ atıyoruz, sağlamlaştırıyoruz. Su azalıyor ama, hala su var. Ben bu ocakta çalışmıyorum. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için buradayım. İçeride ben kalmasam bile içeride arkadaşlarım var, bir şey fark etmiyor. Olay arkadaşlarımız ocak içerisinde öğlen yemeği yerken olmuş. Olayın olduğu saat tam yemek saati. Yemek yerken birden su gelince içeriden çıkamamışlar. Takdiri ilahi. Fakat yemek ocak dışında yenseydi böyle olmazdı diye düşünüyorum. Biz şu an da ümitliyiz, ümidimiz devam ediyor. Çalışmaya devam edeceğiz."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?