banner39

Tanrıkulu: Yakın tarihle hesaplaşılmalı

Resmi hakikat komisyonları kurulmasını isteyen Tanrıkulu, Gana, Almanya, Şili, Fas ve Sri Lanka'yı örnek gösterdi.

Güncel 22.01.2011, 15:09 22.01.2011, 15:09
Tanrıkulu: Yakın tarihle hesaplaşılmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

Tanrıkulu, "Toplumsal barışın tesisi için, bu temiz sayfa açılırken ortaklaşarak yeniden başlamak için, yakın tarihimizin en travmatik, en acılı zamanlarından bazılarını ele alacak, bu dönemlere ışık tutacak, bu dönemlerde yaşayanları kayıt altına alacak bir hakikat komisyonunun, Meclis çatısı altında kurulması önemlidir" dedi.

Tanrıkulu, Türkiye'nin son çeyrek yüzyılında, faili meçhul cinayetlerin, kayıpların, toplu infazların, işkence ve zorla köy boşaltmaların yoğun olarak yaşandığın ifade etti. Tanrıkulu şunları söyledi: "Batı'dan Doğu'ya, Kuzey'den Güney'e, çeşitli eksenlerde siyasi ve sosyal kutuplaşmaların giderek arttığı Türkiye'de, bu ayrışmalar siyasetin etkin işleyişini de kilitliyor. Bu nedenle, seçim ertesi yeni bir anayasanın gündemin ana maddesi olacağı Türkiye'de bu büyük sınava hazırlanırken, politik olarak her alanda temiz bir sayfa açmak gerekiyor" dedi.

TANRIKULU: YAKIN TARİHLE HESAPLAŞILMALI

Toplumsal barışın tesisi için, "yakın tarihimizle hesaplaşmak " gerektiğini söyleyen Tanrıkulu, "En travmatik, en acılı zamanlarından bazılarını ele alacak, bu dönemlere ışık tutacak, bu dönemlerde yaşayanları kayıt altına alacak bir hakikat komisyonunun, Meclis çatısı altında kurulması önemlidir" şeklinde konuştu.

CHP'nin daha öncede Meclis çatısı altında "derin gerçeklerin" ortaya çıkarılması için çalışmalar yaptığını savunan Tanrıkulu, "CHP, 1995 tarihli raporu bugün hala kilit önem taşıyan TBMM Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nun kurulmasında öncülük yapmıştır. TBMM Susurluk Komisyonu'nca hazırlanan ve 'devlet içerisindeki çetelere' yönelik önemli ipuçları içeren raporun yazımında aktif rol üstlenmiştir. Son dönemde de, CHP üyelerinden, hapishaneler ve gözaltında kayıpların araştırılması için, faili meçhul cinayetlerin araştırılması için meclis komisyonları oluşturulmasına yönelik çağrılar gelmiştir" dedi.

Resmi hakikat komisyonları kurulmasını isteyen Tanrıkulu, Gana, Almanya, Şili, Fas ve Sri Lanka'yı örnek gösterdi.

DEVLET HER TÜRLÜ DESTEK VE KOLAYLIĞI SAĞLAMALI

"Hakikat Komisyonu" kurulmadan önce parlamentoda grubu bulunan partilerin bir araya gelerek mutabakat oluşturulması gerektiğini belirten Tanrıkulu, bunun için önce "Partiler Arası Uzlaşma Komisyonu"nun kurulması gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, "Hakikat Komisyonu"nun akademik çevreler tarafından kabul edilmesi için, komisyonun bir yasayla kurulması, bağımsız, geniş yetkilere sahip olması gerektiğini ve devlet kurumlarının, komisyon çalışmalarına her türlü destek ve kolaylığı sağlamakla yükümlü tutulaması gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, bunların dışındaki hususları "Partiler Arası Uzlaşma Komisyonu"nun belirlemesi gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu şöyle devam etti: "Komisyonun görevi, 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana gerçekleşmiş faili meçhul cinayetler ile kayıp olaylarını araştırmak olarak tanımlanmalıdır. Komisyon, kamuoyunda demokrasiye ve insan haklarına bağlılıklarıyla bilinen, tarafsız ve barışçıl vasıfları üzerinde mutabakat bulunan saygın şahıslardan oluşmalıdır. Üyeler arasında, parlamentoda grubu bulunan partilerden de birer temsilci yer almalıdır" önerililerini yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?