banner39

'Tarım işçileri konusu provokasyona açık'

Ak Parti eski milletvekili Mehmet Emin Ekmen, tarım işçileri konusunun provakasyona açık olduğunu söyledi.

Güncel 28.07.2011, 14:15 28.07.2011, 14:53
'Tarım işçileri konusu provokasyona açık'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Batman Eski Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, tarım işçileri hareketliliğinin yoğun olduğu bir dönemin yaşandığını ve tarım işçileri konusunun provokasyona açık olduğunu söyledi.

Daha önce tarım işçilerinin sorunlarıyla ilgili rapor hazırlayan Ekmen, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Eskişehir'de tarım işçileri ile bölgenin yerli vatandaşları arasında çıkan kavganın benzerinin geçen yıllarda Sakarya, Ordu, Ayvalık ve Giresun'da da yaşandığını söyledi. Göç alan illerde provokasyona karşı dikkat edilmesini isteyen Ekmen, Tarim işçiliğinin açlık sınırında olan cok magdur insanlarca 7'den 70'e ailecek yapılan bir is olduğunu belirtti. Son terör olayları ile toplumsal bir catışma zemini yaratilmaya calisildigina dikkat ceken Ekmen Zeytinburnu ve Mihaliccik olaylarının bu kapsamda dikkatle değerlendirilmesini istedi. Ekmen devamla bu ve benzeri olaylara karşı toplumda bir duyarlılık yaratılması, tansiyonun düşürülmesi, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini, özellikle de yerli kanaat önderlerinin insiyatif alması gerektiğini belirtti. 

Ekmen, "İşçiler ile göç alan şehir sakinleri arasında; kimi zaman etnik kökene kimi zaman da adli sebeplere dayalı gerilimler sıklıkla yaşanmaktadır. Mülki idare, siyasi temsilciler ve kentin kanaat önderleri ile göç eden işçiler arasında oluşacak insani ilişkiler; muhtemel çatışma ve patlamalarda önleyici olacaktır. Kamu otoritesinin olası ilk olayda vereceği mesajlar ve taraflara yönelik tavrı da yeni olayların engellenmesi açısından önemlidir." dedi.

"ÇATIŞMALAR DUYGUSAL KOPUŞU HIZLANDIRIR"

Ekmen, Batı'da tarım işçileri için 'çalışmaya geldik diyorlar, terörist faaliyetler yapıyorlar', Doğu'da ise 'üç kuruş para kazanmamıza müsaade edilmiyor' denilerek yaratılan çatışmaların duygusal kopuşu, duygusal ayrışmayı hızlandıracağını kaydetti. Ekmen, tarım işçileriyle bölge vatandaşları arasında yaşanan olayların çatışma isteyen kesimler ve provakatörler tarafından da kullanıldığını vurguladı.

"HEPSİ BİR OYUNUN PARÇASI"

Son dönemde artan terör olaylarıyla ilgili olarak, Yüksekova'da iki uzman Çavuş'un sokakta infazı, üç kişinin kaçırılmasının orduyu operasyona davet eden girişimler olduğunu söyleyen Ekmen, "Hiçbir ordu mensupları kaçırılmış iken karargâhında beklemez. Bu sekilde yapılan operasyonlar sonucu yaşanan Silvan saldırısı da bu surecin bir sonucuydu. PKK'nin ana karargâhının derin bir iç savaşı tetikleme arzusunda olduğunu görüyorum." dedi. Ekmen, örgütün yayınları, örgüt kadrolarının söylemleri incelendiğinde, Arap Baharı'na da atıfta bulunularak bir iç çatışma ortamı oluşturulmak istendiğini kaydetti. Ekmen, son 20 yılda yaşanan iç göçün de böyle bir senaryo için uygun bir zemin oluşturduğunu vurguladı.

BDP'NİN DÖNÜŞÜ

BDP'nin Meclis'e gelmeme yönündeki tavrındaki değişiklikle ilgili olarak ise Ekmen, "Yanlış bir çıkış yapmışlardı. Aslında YSK secim öncesi ve sonrası kararları ile BDP grubunu böyle bir tepki almaya hazırladı. YSK kararları ile BDP'nin Diyarbakir'da kalması, iki askerin kaçırılması, Silvan olayı hepsi adeta bir yüksek el tarafından ayarlandı. Bu gelişmelerin tamamını yoneten bir irade var. BDP belki de bunu farketti, kendi seçmenlerinden, destek verenlerden, Avrupa'dan da bu tavırlarının tasvip edilmediğini görünce Meclis'e dönme kararı aldılar ki, bu doğru br karardır." diyen konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?