TBMM çalışmalarına devam edecek

Yerel seçim sebebiyle çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu 8 Nisan'da yoğun bir gündemle açılıyor

TBMM çalışmalarına devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimler için verdiği tatil sona eriyor. 8 Nisan 2014 tarihi itibariyle çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan Meclis'in gündemi yoğun. Gündemde MİT Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklif ile 4 bakan hakkında hazırlanan fezlekeler başta olmak üzere birçok konu bulunuyor.

TBMM Genel Kurulu, 8 Nisan 2014 Salı günü saat 15.00'te toplanacak. Genel kurulda, yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan 26 milletvekilinden seçimi kazanan 10 milletvekilinin dilekçeleri okunacak. Meclis'teki sandalye sayısı ise 548'den 538'e düşecek.

Belediye Başkanı olan milletvekilleri de şu isimlerden oluşuyor: Balıkesir'de AK Parti Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, Antalya'da AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, Diyarbakır'da BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Ağrı'da BDP Muş Millevtekili Sırrı Sakık, Edirne'de CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Gaziantep'de AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, Kırklareli'de CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, Mardin'de Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Ordu'da AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Eskişehir'in Odunpazarı İlçesinde CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt.

2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 17'nci maddesine uygun olarak belediye başkanlığı görevini tercih ettiğine ilişkin önergenin okunmasıyla birlikte belediye başkanı olanların milletvekillikleri düşmüş olacak. TBMM sandalye dağılımı ise şöyle şekillenecek: AK Parti 313, CHP 131, BDP 20, bağımsız milletvekilleri 14.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 10:32
banner53
YORUM EKLE

banner39