banner39

TBMM Dersim şahitlerini dinliyor

TBMM'de kurulan Dersim Komisyonu, Dersim olayları sırasında asker olan tanıkları dinledi

Güncel 11.05.2012, 17:00 11.05.2012, 17:00
TBMM Dersim şahitlerini dinliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu, Konya'da yaşayan, Dersim olayları sırasında asker olan Türkiye'nin en yaşlı emekli polis memuru 103 yaşındaki Mehmet Ali Doğaner'i dinledi.

Alt komisyon üyelerinden oluşan, ''Dersim Olayları Tanıklarını Dinleme Kurulu''nun üyesi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Dersim ile ilgili müracaatların hızla artarak devam ettiğini belirtti.

Geçen hafta dinlemelerle ilgili talebin 2 bin 700'e ulaştığını kaydeden Ürün, rakamın bu hafta 3 bine çıktığını söyledi.

Çok farklı boyutlarda yoğun bir müracaatın söz konusu olduğunu anlatan Ürün, ''Mülkiyetle ilgili, mezhep bağları ile ilgili konular var. Haksızlık, zulüm ve cinayet konuları var. İddialar çok farklı. Bunları tasnif ediyoruz. Komisyon olarak bir yandan da canlı tanıklık edecek insanları öncelikli olarak dinleyelim diyoruz. Normalde dilekçe komisyonu davet eder ve Meclis'te dinler. Şimdi Mehmet Ali amca gibi çok yaşlı olanlar Meclis'in görevlendirmesiyle evinde dinlenecek. Bunun ilkini bugün Konya'da gerçekleştirdik'' diye konuştu.

103 yaşındaki Doğaner'in dinlenmesi esnasında yaşından dolayı kendilerine bir ambulans ekibi ile bir adli tıp uzmanının eşlik ettiğini ifade eden Ürün, yanlarında teknik bir ekibin de dinlemeleri kaydettiğini dile getirdi.

''Yapmaya çalıştığımız şey sadece gerçeklere ulaşmak'' diye konuşan Ürün, ''Biz elbette devletin arşivini tarıyoruz, Genelkurmay Başkanlığı ve TBMM'nin arşivine bakıyoruz. Bunun yanında canlı tanıklara ulaşıyoruz. Elimizdeki verilerle bunları karşılaştırıyoruz. Mehmet Ali amcanın hafızası çok iyi. Komisyona çok güzel bilgiler verdi'' dedi.

Dinlemede, ''Dersim Olayları Tanıklarını Dinleme Kurulu''u üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de hazır bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?